NTV

Gaétan Soucy'nin başyapıtı artık Türkçe

Sanat

Gaétan Soucy'nin 1998 yılında yayınlanan Kibritleri Çok Seven Küçük Kız romanı, Türkçe olarak raflardaki yerini aldı.

Gaétan Soucy’nin Kibritleri Çok Seven Küçük Kız romanı 1998 yılında dünya edebiyat sahnesinde büyük bir heyecan ve beğeni uyandırdı.

Bir tiran olan babalarının ölümünün ardından, dış dünyayla hiç ilişki kurmadan yaşadıkları malikânenin dışındaki hayatla ve nasıl kullanacaklarını bilemedikleri özgürlükleriyle başa çıkmayı öğrenmeye çalışan iki çocuğun şaşırtıcı ve sarsıcı hikâyesinin anlatıldığı roman istisnai ve olağandışı yazar Soucy’nin edebî dehasının en çarpıcı örneği. 

GAÉTAN SOUCY KİMDİR? 

GAÉTAN SOUCY, 1958’de Québec, Montreal’de doğdu. Montreal Üniversitesi’nde gördüğü fizik eğitiminin ardından felsefe yüksek lisansı yaptı. İlk romanı L’Immaculée conception 1994’te yayımlandı. 1997’de basılan ikinci romanı Kefaret, Grand Prix du livre de Montreal Ödülü’nü aldı. Bir sonraki yıl yayımlanan üçüncü romanı Kibritleri Çok Seven Küçük Kız Prix Ringuet de l’Académie des lettres du Québec ve Prix du grand public la presse / Salon du livre de Montreal ödüllerinin yanı sıra eleştirmenlerden büyük övgüler aldı ve birçok dile çevrildi. 2002’de yayımlanan romanı Müzikhol, uluslararası birçok ödülün yanı sıra Prix des libraires du Québec ve Prix France-Québec’e layık görüldü. Gaétan Soucy, 2013’te Montreal’de evinde kalp krizi geçirerek öldü. 

Gaétan Soucy’nin Can Yayınları’ndaki diğer kitapları: 

Müzikhol, 2012 

Kefaret, 2014 

KİBRİTLERİ ÇOK SEVEN KÜÇÜK KIZ 

Yazar: Gaétan Soucy 

Çeviri: Aysel Bora 

Tür: Roman 

Sayfa sayısı: 152 Sayfa 

Fiyatı: 14 TL 

Yayın tarihi: 17 Mayıs 2016 

ETİKETLER