2004 yılında kendi isimlerini taşıyan ilk albümleriyle müzik listelerini altüst eden ve albümde yer alan  Unut Beni şarkısıyla haftalarca zirvede yer alan Meyhaneler Sen, Ölüm De Var gibi kült parçaların sahibi Gece Yolcuları, çok özel bir projeyle sevenleriyle buluşacak. Grup, projenin ilkinde Müslüm Gürses şarkıları’nı seslendirecek. Baba Şarkılar”ilk kez 24 Ocak’ta Babylon sahnesinde müzikseverlerle buluşacak. Ben de bu projeyle ilgili Gece Yolcuları solisti Edis İlhan ile kısa bir röportaj gerçekleştirdim:

Edis, Müslüm Gürses şarkıları sahne projesi fikri nasıl doğdu?

Gece Yolcuları’nın yıllarca severek çaldığı ya da hep çalmak istediği bize göre Baba Şarkıları 2019 da karma olarak çalmak yerine sanatçılar bazında hayata geçirme kararı aldık.

Müslüm Gürses gibi bir sanatçının özellikle 2000li yılların başından itibaren rock müzikten pop müziğe kadar bir çok türde söylediği şarkılar onun eşsiz yorumu ile öyle büyüdü ve ilgimizi çekti ki yıllar içinde performanslarımızda bunların bazılarını çalmaya başladık. Ve bir gün geldi, dinleyicilerimizden gelen istek ve bizim onu yorumlama isteğimiz bunun tamamen bir Müslüm Gürses projesine dönüşmesini sağladı.

Bakalım ilerİki dönem de Baba Şarkılar projemizde hangi sanatçımız olacak ama ilk olarak Müslüm Baba çalacağız ve çok keyifliyiz.

Rock ve arabeski harmanladınız. Tıpkı Müslüm Gürses’in yaptığı gibi... Bu size nasıl hissettirdi?

Müslüm Gürses gibi bir arabesk ikonu nasıl ki bazı şarkıları zaman zaman rock tınılarıyla ile harmanlayıp o essiz lezzeti çıkardıysa biz de bir rock orkestrası olarak bize katılan kemanlar, viyolonsel, klarnet ve darbuka gibi enstrümanlarla eşsiz bir deneyim yaşıyoruz. Bu karışım çok çok lezzetli...

Baba Şarkılar sahne projesi albüme de dönüşecek mi?

Şu an kesin bir şey diyemiyoruz ama belki ilerde olabilir. Projemiz sahne ve performans projesi. Ayrıca çok yakında bir teklimiz yayınlanacak. Şimdi Baba Şarkılar projesinin  sahnede tadını çıkarmak istiyoruz ve dinleyicilerimizi bizi dinlemeye davet ediyoruz

Grup, Baba Şarkılar adını taşıyan bu yepyeni projelerinde Müslüm Gürses’in sanat yaşamının bir döneminde seslendirdiği dillerden düşmeyen şarkıları özel bir orkestra ile sahneliyor. Aylardır hummalı bir çalışma içerisinde olan grup, projede Müslüm Gürses’in; Ajda Pekkan, Fikret Kızılok, Kenan Doğulu ve Sezen Aksu gibi isimlerin parçalarını yeniden yorumladığı arabesk rock albümü Sandık ve büyük ses getiren Aşk Tesdüfleri Sever albümlerinden bazı parçalarla Gürses’in geçmişinden çok özel şarkıları içeren özel bir repertuvarı seslendirecek. 

Vokalde Edis İlhan, gitarlarda Uğur Arslantürkoğlu ve İlkay Dindar, bas gitarda Orkun Gezer ve davulda Deniz Kaymaraz’dan oluşan Gece Yolcuları’na Baba Şarkılar'da yaylı ve ritim grubu da eşlik edecek.