Geçmişteki Sır filminin yönetmeni Raşit Görgülü: Bu film ezberleri bozacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle hazırlanan, yönetmenliğini Raşit Görgülü'nün üstlendiği "Geçmişteki Sır" adlı film 1 Aralık'ta sinemaseverlerle buluşacak.

Anadolu Ajansı 29.11.2017 - 17:22 | Son Güncelleme : 29.11.2017 - 17:23

Geçmişteki Sır filminin yönetmeni Raşit Görgülü: Bu film ezberleri bozacak

Bosna Hersek ve Türkiye ortak yapımı olan Geçmişteki Sır filmine ilişkin açıklamada bulunan yönetmen Raşit Görgülü, filmin seyirciye naif bir aşk hikayesi ile savaşın silinmeyen acılarını anlatacağını söyledi.

Görgülü, iddialı bir film yaptıklarını belirterek, "Bugüne kadar Bosna ile ilgili yapılan sıradan, herkesin bildiği hikayeler yerine film sıra dışı, ezber bozan bir anlatım diliyle seyirci ile buluşacak. Daha önce belgeselini yaptığım çocukların hikayesinden yola çıkarak, onların anlattıklarını birleştirip hikayeleştirdim. İrfan Saruhan hikayeyi senaryo haline getirdi. Yönetmen arkadaşlarım Vedat Demir ve Onur Kök ise hem hikayeyi yazarken, hem de senaryo aşamasında bize çok yardımcı oldular" dedi.

Çekimleri Bosna Hersek ve İstanbul'da 5 buçuk haftada tamamlanan film çekimlerinin zorlu geçtiğini anlatan yönetmen Görgülü, şöyle devam etti:

"Savaş sahneleri gerçek silahlar ve patlayıcılarla çekildi. Ayrıca Bosna Hersek'te kısa bir süre tehdit altında çalıştık. İllegal küçük mafya çeteleri haraç vermezsek çekimlerimizi durduracaklarını, daha sonra yerel çalıştığımız şirketler de daha fazla para vermezsek çalışmayacaklarını söyledi. Kısa bir süre içinde bu sorunlarımızı ortak yapımcımız Amira Kudumovic çözdü." 

Raşit Görgülü
Raşit Görgülü

"FİLMİMİ İNGİLİZCE ÇEKEREK TÜM DÜNYAYA ULAŞMAK İSTEDİM"

Filmin hazırlık sürecinin 2 yıl sürdüğünü kaydeden Raşit Görgülü, şunları aktardı: "Bu filme çok iyi hazırlandım. Öncesinde 2 belgesel çektim Bosna'da. 2 yıl da masa başı çalışması yaptım. Uzun metraj yönetmenliğime görkemli bir başlangıç yapmak istiyordum. Bunun için bu kadar zor bir hikayeyi seçtim. Yabancı bir ülkede filmi İngilizce ve Boşnakça olarak çalıştım. Aslında deli cesareti ile giriştim bu filme. Zaten sinema da çok akıllı, mantıklı insanların çalışabileceği bir sektör değil, biraz deli olmak zorundasınız. Aslında amacım biraz sınırların dışına çıkmaktı ve bu sebeple filmimi İngilizce çekerek tüm dünyaya ulaşmak istedim."

KONUSU 

Dram türündeki filmde Serkan Şenalp, Natasha Petrovic, Emir Hadzihafizbegovic, Ufuk Bayraktar, Suzan Kardeş ve Haluk Piyes rol alıyor.

"Bir fotoğrafçı olan ve ailesiyle yaşayan genç Ali, geçirdiği genetik bir rahatsızlık sonucu kendini Bosna Hersek’te, sıra dışı ve hüzünlü bir hikayenin içinde bulur. Bosna’yı hiç bilmeyen Ama burada geçmişine dair izleri arayacaktır. Bosna’da yaşamını sürdüren Hana ise onu bu yolculuğunda yalnız bırakmayacaktır."

GEÇMİŞTEKİ SIR FRAGMANI - İZLE

Sayfa Yükleniyor...