NTV Radyo ile genç kadın oyuncu adaylarına Afife Jale Bursu doğdu

Sahneye çıkan ilk Müslüman Türk kadın oyuncu Afife Jale, yıllar öncesinden bugüne kadın oyuncu adaylarına köprü oluyor. NTV Radyo'nun "Yol Açan Kadınlar" dizisinin 'Afife Jale' bölümü, tesadüfen radyoda dinleyen kadınlarda bu fikrin doğmasına vesile oldu. Toplum Gönüllüleri Vakfı desteğiyle oyuncu adayı kadınlar için burs fonu oluşturuldu: Afife Jale Burs Fonu.

Haberler - ntv.com.tr 17.01.2017 - 16:14 | Son Güncelleme : 17.01.2017 - 16:45

NTV Radyo ile genç kadın oyuncu adaylarına Afife Jale Bursu doğdu

NTV Radyo'nun "Yol Açan Kadınlar" dizisi ilham verdi, genç kadın oyuncu adaylarına Afife Jale Bursu doğdu. Toplum Gönüllüleri Vakfı yetişkin gönüllüsü Didem Ünsür, NTV Radyo'ya konuk olarak Aynur Altunkaş'a burs fikrinin nasıl şekillendiğini anlattı.

 Afife Jale Burs Fonu fikri ne zaman ve nasıl doğdu?

Biz aslında 2015'te bir araya gelmiş bir ekibiz. Toplum Gönüllüleri Vakfı'nın yetişkin gönüllüleriyiz. Burs komitesindeyiz hepimiz. Başka bir genç kadını desteklemek için bir araya gelmiştik burs görüşmelerini yaparken. Sonra kendi burs fonumuzu oluşturma fikri aklımıza gedi. "Yol Açan Kadınlar"ın Afife Jale bölümünü dinleyince de bir arkadaşımla aklmıza geldi, bizim aslında hiç sanatla ilgili bir burs fonumuz yok. Neden yok? Yani hep tıp öğrencilerine, mühendislik öğrencilerine, hep başarılı öğrencilere destek veriyoruz. ODTÜ'lülere veriyoruz, Boğaziçililere destek veriyoruz vesaire ama hiç konservatuvar öğrenicilerine destek vermiyoruz. Bir de sanat fonumuz olmalı, diye düşündük. Adı da "Afife Jale Burs Fonu" olmalı. Böyle başladı hikaye aslında tam da sizin programınızla.

Bu burs fonunu alabilmek için neler gerekiyor? Kaç öğrenciye ulaştırmaya çalışıyorsunuz bursu?

Şimdilik üç öğrencimiz var. 13 kadın, üç öğrenciyi destekleyebiliyoruz ancak. Destekçilerimiz çoğaldıkça destek verebileceğimiz genç kadınlar da çoğalacak. Fonun çok fazla şartı yok. Sadece burs fonuna başvurmak ve temel bazı kriterleri yerine getirmek gerekiyor. Bunları da Toplum Gönüllüeri Vakfı'nın web sitesinden ya da profesyonel ekibinden öğrenebiliyorsunuz. Temel bazı kriterler var. Onları aştıktan sonra yüz yüze görüşmelere tabi tutuluyorsunuz. Burada 52 kişilik yetişkin ve genç gönüllülerden oluşan bir burs ekibi var. Mülakatlar gerçekleştiriliyor. Ondan sonra eğitim hayatı boyunca gençler destekleniyor.

Ne kadarlık bir destekten söz ediyoruz ve bu destek artabilir mi?

220 liralık bir destekten bahsediyorum. Destek biraz küçük gibi gelebilir kulağa ama öğrenciler için aslında gerçekten iyi bir destek. Destek artmıyor çünkü TOV'un standart desteği bu.

Afife Jale'nin hayatında sizi en çok etkileyen ne olmuştu?

Her şeye rağmen savaşması, her şeye rağmen sahneden inmek istememesi. Yani saklanarak da olsa, kaçarak da olsa o tutkusunu kaybetmemesi. Beni en çok etkileyen aslında o tutku galiba.

Sayfa Yükleniyor...