George Orwell’den eşsiz bir roman: Papazın Kızı

George Orwell Papazın Kızı'nda nnce hafızasını, sonra inancını kaybeden bir kadın, modern Batı toplumuna ışık tutuyor.

ntv.com.tr 16.03.2017 - 17:39

George Orwell’den eşsiz bir roman: Papazın Kızı

Taşradaki bir kilise papazının kızı olan Dorothy Hare, babasının tüm görevleri onun üstüne yıkmasıyla dükkân borçlarından mıntıka işlerine, bağış toplamaktan cemaati pohpohlamaya her şeyden sorumlu hale gelmiştir.  

Dorothy’nin Tanrı’ya inancı tamdır, hayatın kendisine biçtiği rolü şikâyet etmeden kabullenmiştir. Ama bir gün, o güçlü rutin aniden sarsılır ve Dorothy kendini beş parasız halde sokaklarda, tanımadığı insanlarla, ağır işçilik yaparken bulur – dahası, kim olduğunu hatırlamamaktadır. 

Orwell, bir gecede toplumun bir kesiminden bambaşka bir kesimine taşıdığı Dorothy vasıtasıyla 1930’ların İngiltere’sinde kadınların, işçilerin, evsizlerin haline ışık tutuyor.  

Deneysel sayılabilecek anlatım biçimleriyle yazarın edebiyatında özel bir yere sahip olan Papazın Kızı, inancın ve inançsızlığın, ahlakın ve düşkünlüğün, paranın ve yoksulluğun sorgulandığı bir roman. 

GEORGE ORWELL KİMDİR? 

George Orwell, 1903’te Hindistan’ın Bengal eyaletinin Montihari kentinde doğdu. Ailesiyle birlikte İngiltere’ye döndükten sonra, öğrenimini Eton College’de tamamladı. Gerçek adı Eric Arthur olan Orwell, 1922-1927 yılları arasında Hindistan İmparatorluk Polisi olarak görev yaptı. Ancak imparatorluk yönetiminin içyüzünü görünce istifa etti.  

1950’de yayımladığı Shooting an Elephant (Bir Fili Vurmak) adlı kitabı, sömürge memurlarının davranışlarını eleştiren makalelerin derlemesidir. İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru yazdığı Hayvan Çiftliği, Stalin rejimine karşı sert bir taşlamadır. Orwell’in en çok tanınan yapıtlarından Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, bilimkurgu türünün klasik örneklerinden biri olmanın yanı sıra, modern dünyayı protesto eden bir romandır.  

Burma Günleri ise, Orwell’in Burma’daki (bugünkü Myanmar) İngiliz sömürgeciliğini dile getirdiği ilk kitabıdır. Orwell 1950’de Londra’da öldü. 

George Orwell’in Can Yayınları’ndaki diğer kitapları: 

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, 1984 

Hayvan Çiftliği, 2001 

Burma Günleri, 2004 

Aspidistra, 2005 

Paris ve Londra’da Beş Parasız, 2015 

Boğulmamak İçin, 2015 

Wigan İskelesi Yolu, 2016 

PAPAZIN KIZI 

Yazar: George Orwell 

Çeviri: Berrak Göçer 

Tür: Roman 

Sayfa sayısı: 327 Sayfa 

Fiyatı: 25 TL 

Yayın tarihi: 14 Mart 2017 

Sayfa Yükleniyor...