Göbeklitepe Japon şairlere "ilham kaynağı" oldu

Japon şairler, 12 bin yıllık geçmişiyle "tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen ve "Dünya Mirası Geçici Listesi"ndeki Göbeklitepe'de şiir yazıp okudu.

Anadolu Ajansı 12.05.2018 - 14:21

Göbeklitepe Japon şairlere "ilham kaynağı" oldu

Halfeti Kent Konseyi Başkanı Nihat Özdal'ın daveti üzerine, Şanlıurfa'ya gelen ve aralarında ünlü Japon şairlerin bulunduğu bir grup, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol'un hayata geçirdiği "Göbeklitepe Okumaları" etkinliğine katıldı.

Dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen Göbeklitepe ören yerinde gezi ve incelemelerde bulunan şairler, arkeolojik bulguları gözlemleyerek merak ettikleri sorulara rehberler aracılığıyla yanıt aldı.

Daha sonra Göbeklitepe ile ilgili mısralar yazan Japon şairler, bunları basın mensuplarıyla paylaştı.

Etkinlikle ilgili gazetecilere açıklamada bulunan Belediye Başkanı Demirkol, Göbeklitepe'nin uluslararası alanda tanıtımına katkı sunmak amacıyla böyle bir çalışma yürüttüklerini belirtti.

TARİHİN SIFIR NOKTASI: GÖBEKLİTEPE

Göbeklitepe'nin tanıtımı için her alanda çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Demirkol, şöyle konuştu:

"Göbeklitepe, insanlığın bilinen en eski tarihi yapıtı. Haliliye Belediyesi olarak Göbeklitepe'yi tüm dünyaya tanıtma arzusu içerisindeyiz. Göbeklitepe, bizim zenginliğimiz, bizi bütün dünyayla buluşturan bir değerimiz. Bu anlamda daha önceden çeşitli etkinlikler düzenledik, düzenliyoruz ve düzenlemeye devam edeceğiz. Bugün, bir ilke imza atıyoruz. Haliliye Belediyesi olarak Japonya'dan gelen şairlerimizle birlikte 'Göbeklitepe Okumaları' adı altında bir program düzenledik. Göbeklitepe’yi misafirlerimizin Japonya'da anlatmalarını ve kültürel etkinliklerinde kullanmalarını istiyoruz. Bugün burada bizim aşık atışmalarına benzer şekilde Göbeklitepe'den ilham alarak şiirler yazacaklar. Misafirlerimize, dünyanın en eski yapıtının tanıtımında uluslararası alanda katkı sunacakları için teşekkür ediyorum."

Japon şair Yasuhiro Yotsumoto ise Göbeklitepe'nin ismini daha önce çok duyduğunu ve dünyanın en eski yapıtlarının bulunduğu yeri görmenin heyecanını yaşadıklarını ifade etti.

Türkiye ve Japonya'nın şiir anlayışının birbirine benzediğini aktaran Yotsumoto, "Şiir dünyadaki hem en eski şey olup, hem de en yeni üründür. Böyle bir programı Türk şairlerle yapmak benim için çok önemliydi. Burada, dünyanın en eski yerleşim yerinde bu bütünlüğü sağlamak benim için çok güzel bir duyguydu." dedi.

Yasuke Miyake de etkinliğin düzenlenmesinde emeğe geçenlere teşekkür ederek "Burada, gerçekten şahane bir kültürün yattığını öğrendim. Göbeklitepe'yi kesinlikle herkese tavsiye edeceğim." şeklinde konuştu.

Programın sonunda Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, konuklara hediye takdim etti.

Sayfa Yükleniyor...