Gökhan Türkmen'in "Sessiz" isyanı

Bugünlerde beni en heyecanlandıran albüm Gökhan Türkmen imzalı "Sessiz" oldu. Yılın en iyi albümlerinden. Hatta sadece bu yılın değil, son yılların en iyilerinden biri.

ntv.com.tr 16.11.2016 - 11:14

Gökhan Türkmen'in "Sessiz" isyanı

“SESSİZ”LE KENDİ ZİRVESİNDE

Gökhan Türkmen, müzik dünyasına adım attığı ilk günden beri piyasanın dayatmalarına ve garip koşullarına uymayıp zoru seçen, kendi inandığı müziğin peşinden giden, kendi hikayesini anlatmak konusunda ısrar eden müzisyenlerden oldu. Yıllar içinde müzik dünyamızın türlü türlü engellerle çevrili yollarında kendine bir yol açmayı bildi.

Bir yandan her albümüyle kendi inşa ettiği müzikal evine yeni bir tuğla daha koyarken, bir yandan da kurduğu GTR adlı müzik şirketiyle Aslı Demirer ve Berkay Özideş gibi kendine has stilleri ve duruşları olan genç müzisyenleri de destekledi.  Son albümü "Sessiz"e gelirsek, çok rahatlıkla bu albümün Türkmen diskografisinin “şimdilik” zirvesi olduğunu söyleyebiliriz.  Bu heyecanlı serüvende bizi daha nerelere götüreceğini merakla beklerken, gelin şimdilik elimizdeki son güzelliğe yakından bakalım… 

KUSURSUZ BİR BÜTÜNLÜĞE SAHİP

11 yeni şarkıdan ve 3 şarkının farklı versiyonlarından oluşan "Sessiz" albümünde boş yok. Uzun zamandır her şarkısı kendi içinde ayrı ayrı güzel olup, bir araya gelince kusursuz bir bütünlük oluşturan; böylesine her bakımdan kişilikli, renkli ve zengin bir albüme rastlamamıştım. Sözünden müziğine, nefis alt yapılarına her karışı ince ince dokunmuş, Türkmen eliyle oya gibi işlenmiş bir albüm bu.

Türkmen'in alıştığımız tonlardaki çıkış şarkısı "Öyle Güzel ki"den "İğne atsan yere düşer" diyerek iç delen "Aşktır"a;  "Bana dokunma, kırk yıl yaşa" diyerek koynumuzdakine ayna tutan  "Yılan"dan albümün en zirve tırmanışlarından "Olabilir", "Olmadı" ve "Olsun" üçlemesine kadar Türkmen bizi uzun bir yolculuğa çıkarıyor. Bu yolculukta Türkmen'e yol arkadaşları Aytaç Özgümüş, Mert Carim, Caner Anar, Ozan Turgut, Atıl Aksoy, Serkan Ölçer, Ercan Saltekin, Ersin Özel eşlik ediyor. Birlikte müzik yapmanın, üretmenin tadının bir başka olduğunu her adımda hissediyorsunuz.

Albümün ilk video klibi “Öyle Güzel ki” şarkısına çekildi

“VAY HALİMİZE” ŞARKISIYLA TOKAT GİBİ FİNAL

Gelelim bu albümde beni en uçuran şarkıya. Sözlerini Gökhan Türkmen’in yazdığı, Caner Anar’la birlikte müziğine imza attığı “Vay Halimize” nefes aldırmayan çöl sıcağı ya da felç eden aralık ayazı gibi çarpıyor suratımıza. Türkmen’in müzisyen yoldaşlarıyla kurduğu GT Band’in düzenlediği bu şarkı, sarsıcı klibiyle de dünyanın yaklaşmakta olan sonunu tokat gibi indiriyor gözlerimize. 

 "SESSİZ"DEN DAHA DA İLERİYE VAR MIYIZ?

“Vay Halimize” şarkısının düzenlemesiyle Gökhan Türkmen ve ekibi, gitmek istedikleri yeni müzikal yolu da gösteriyor gibi bize. "Buraya kadar bizimle geldiğiniz için teşekkür ederiz ama asıl yol şimdi başlıyor. İşte orada uzakta bir yer var, biz oraya gitmek istiyoruz aslında, bizimle oraya gelir misiniz" diyorlar adeta. Gelmez miyiz, diyorum ben de. Siz böyle iyi müzik yapmaya, yeni yollar, yeni heyecanlar aramaya devam ettikçe, geliriz biz de arkanızdan seve seve...

Sayfa Yükleniyor...