Göktürk alfabeli Her şey fanidir yazılı mezar taşına koruma

Malatya'nın Arapgir ilçesinde, Her şey fanidir anlamına gelen, Göktürk alfabesiyle Neng ölesi yazılı olan 1300 yıllık mezar taşı, korumaya alındı.

30.09.2020 - 10:12

Göktürk alfabeli Her şey fanidir yazılı mezar taşına koruma

Onar Mahallesi'nin kurucusu Şeyh Hasan Onar'ın türbesinin yanındaki mezarlıkta bulunan Göktürk alfabeli mezar taşı, Onay Kültür Merkezi Eski Eserler Odası'nca koruma altında tutuluyor. Üzerinde Göktürk alfabesiyle Neng ölesi yani Her şey fanidir yazan mezar taşının yanı sıra 21 mezar taşı da aynı odada korunuyor. Taşların üzerindeki güneş ve yıldıza benzeyen figürler de dikkat çekiyor. Odada gün yüzüne çıkarılabilecek çocuk, kadın, erkek mezar taşları da koruma altında bulunuyor.

GÖKTÜRK ALFABESİNİN HARFLERİYLE DAMGA BULUNDU

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim görevlisi, emekli arkeolog İsmail Kaygusuz, mezar taşlarında 1982'de öğrencileriyle gelip, araştırma yaptıklarını belirterek, "O dönemde Şeyh Hasan Onar dedenin mezarlığında bulundu. Bunların hepsini çıkardık, temizledik ve buraya getirdik. Bunların arasında bir de Göktürk alfabesinin harfleriyle yazılmış damga bulundu. Bu damga Bayat Boyu'nun bir çeşitlemesi. Bayat Boyu damgaları Divanu Lugati't-Türk'te de var. Onunla karşılaştırdım ve en yakını Bayat Boyu'na ait olduğunu tespit ettik. Bu yazıt değil. 1300'lü yıllarda Şeyh Hasan Onar geliyor. O zamanlar kullanılmış, bu bir oymak, bu onun damgası. Üzerinde Neng öles' yazıyor yani Her şey fanidir anlamına geliyor. Fakat diğer Bayat Boyu damgalarında ve kaya boyu damgalarında her birinin bir anlamı var. Onlar farklı" dedi.

Menajerimi Ara 7. yeni bölüm fragmanı

Sayfa Yükleniyor...