Google'dan Turhan Selçuk'un doğum gününe özel doodle (Turhan Selçuk kimdir?)

Türk karikatürünün önemli ustalarından Turhan Selçuk'u Google unutmadı. Turhan Selçuk'un Google'da Doodle olmasıyla birçok kişi ''Turhan Selçuk kimdir?'' sorusunun yanıtını arıyor. Peki Turhan Selçuk kimdir?

ntv.com.tr 30.07.2020 - 14:37

Google'dan Turhan Selçuk'un doğum gününe özel doodle (Turhan Selçuk kimdir?)

Türk karikatürünün önemli ustalarından biri olan Turhan Selçuk, 2010 yılında hayatını kaybetmişti.

''Abdülcanbaz'' dizisi ile tanınan Turhan Selçuk, Türkiye'de Karikatürcüler Derneği'nin de kurucuları arasında yer alıyor.

TURHAN SELÇUK KİMDİR?

1922 yılında Milas'da doğan Selçuk'un ilk karikatürleri 1941'de Adana'da Türk Sözü, İstanbul'da Kırmızı Beyaz ve Şut'ta yayımlandı.

1948'de Şaka, Akbaba, Tasvir ve Aydede dergilerinin kadrolarında yer aldı. Ertesi yıl Yeni İstanbul gazetesine girdi. ABD`li karikatürcü Saul Steinberg'in "çizgiyle mizah" anlayışını benimsedi. Aynı gazetede karikatür tarihini ele alan yazılar kaleme aldı. "Grafik mizah"ın karikatürün evrensel anlatımı olduğunu savundu.

1951'de ilk sergisini açtı; 1952'de, kardeşi İlhan Selçuk ile birlikte öncülerinden olduğu 1950 Kuşağı`nın ilk yayını 41 Buçuk adlı mizah dergisini, 1953`te de Karikatür'ü yayımladı.

İlk kitabı Turhan Selçuk Karikatür Albümü'nü çıkardığı 1954'te Milliyet gazetesine başkarikatürcü olarak giren sanatçı, oluşturduğu karikatür üslubunu bu dönemde geometrik bir estetiğe oturtmaya başladı ve bu tür yapıtları, kardeşiyle birlikte çıkardığı mizah dergisi Dolmuş'ta ivme kazandı.

1957'de Milliyet'te "Abdülcanbaz" adlı ünlü çizgi roman kahramanının maceralarına başladı; 1959'da 140 Karikatür'de yeni dönem yapıtlarından bir seçki düzenledi. 1960'larda İtalyan mizah dergisi II Travaso`nun kadrosuna girdi.

1961`de haftalık politika dergisi Yön'de çizmeye başladı; 1962'de Turhan 62, 1964'te ise Hiyeroglif, 1969`da Hal ve Gidiş'i yayımladı. Aynı yıl ikinci kez Yeni İstanbul'a döndü, daha sonra Akşam'a geçti, 1972'de ise Cumhuriyet gazetesinde haftalık panaromik politik karikatürler çizmeye başladı. 1979'da ansiklopedik albümü Söz Çizginin'i yayımladıktan sonra 1980'de Milliyet'e döndü.

Semih Balcıoğlu ve Ferit Öngören ile beraber Karikatürcüler Derneği'nin kurucularından olan Selçuk'un Türkiye ve Avrupa'da birçok müzede karikatürleri sergilendi.

Milliyet gazetesinin ardından son olarak Cumhuriyet gazetesinde çizen Turhan Selçuk, gazeteci-yazar İlhan Selçuk'un kardeşiydi.

ARŞİV: İSTANBUL TURHAN SELÇUK'U UĞURLADI

Sayfa Yükleniyor...