Görevimiz Tehlike eleştirilerin hedefinde: "Görevimiz inandırıcı değil"

Hafta sonu 60 milyon dolara yakın gişe yapan Görevimiz Tehlike 5, eleştirmenlerden geçer not alamadı. Filmdeki aksiyon sahnelerinin gerçekçi olmadığını vurgulayan eleştirmenler, filmin adını'Görevimiz İnandırıcı değil' olarak değiştirdi. (Dikkat: Haberin içinde spoiler'lar bulunmaktadır!)

Haberler - ntv.com.tr 03.08.2015 - 11:33 | Son Güncelleme : 03.08.2015 - 12:32

Görevimiz Tehlike eleştirilerin hedefinde: "Görevimiz inandırıcı değil"

Cuma günü vizyona giren ve filmdeki aksiyon sahnelerinin hızını gişe başarısında da yakalayan 'Mission Impossible: Rogue Nation' (Görevimiz Tehlike 5) hafta sonu yaptığı 60 milyon dolara yakın gişe ile yapımcıların yüzünü şimdiden güldürdü.

"DALIŞ SAHNESİ GERÇEKTEN UZAK"

ABD'li oyuncu Tom Cruise'un serinin önceki filmlerine oranla daha yaşlı bir profil çizdiği filmin seneryosu ise bu başarıya rağmen eleştirilen odağında. 53 yaşındaki aktörün 'Sendika'nın gizemini çözmek için giriştiği mücadelede başvurduğu methotların gerçekçi olmadığın altını çizen eleştirmenler, Cruise'un suyun altındaki data depolama merkezine serbest dalış yaptığı sahneyi oldukça basit buldu ve bu denli önemli bilgilerin saklandığı merkezin sadece tek aşamalı bir korumaya sahip olmasını gerçekçi bulmadı.

KARA KALEM ÇALIŞMASINDAN YER TESPİTİ

İngiliz gizli servis ajanı Ilsa Faust (Rebecca Ferguson) ve Solomon Lane'in (Sean Harris) yüzlerini resmeden Tom Cruise'un eski ekibinin bu resimler sayesinde yüz tarama teknolojisini İngiliz ajanın yerinin belirlemek için kullanması da gerçek dışı bulunan noktalardan biri olarak gösteriliyor.

Filmde bazı boşluklar bulunduğunun ve hikayenin nasıl geliştiğine dair detayların izleyiciye aktarılmadığını savunan eleştirmenler, Cruise'un pasaport edinmek için başvurduğu yöntemler ve aracına parmak izi kilidi koyması gibi sahnelerin yeterince işlenmediğini savunuyor.

"TEKNOLOJİ ABARTILMIŞ"

Filmde ajanların kullandığı teknolojinin abartıldığının altını çizen eleştirmenler, özellikle, 'Sendika'nın peşinde olduğu bilgilerin saklandığı USB bellekte bulunan bilgilerin bir akıllı telefon sayesinde sadece temas sağlanarak silinmesi de abartılı buluyor.

Söz konusu bilgilerin sadece İngiliz Başbakanı tarafından açılabilen bir koruma duvarı sayesinde korunduğuna dikkat çeken eleştirmenler, bu sahnenin hem abartılı hem de gerçek dışı olduğunu belirtiyor.

Tüm dünya ile aynı anda Türkiye'de cuma günü vizyona giren filmde Tom Cruise'a Rebecca Ferguson, Jeremy Renner, Simon Pegg ve Sean Harris gibi isimler eşlik ediyor.  

Christopher McQuarrie'nin yazıp yönettiği film bir haftadan kısa bir sürede dünya çapında 60 milyona yakın bir gişe hasılatı yaparak, 210 milyon dolarlık gişe hasılatı elde eden serinin bir önceki filminin (Görevimiz Tehlike 4 - Hayalet Protokol) başarısını geride bırakmak için önemli bir adım atmış durumda.

Sayfa Yükleniyor...