Grammy’de “bu ne sevgi ah” dedirten kucaklaşma

Grammy'den beş ödülle ayrılan Adele ile en büyük rakibi Beyonce arasındaki sevgi dolu kucaklaşma ve Grammy'nin gözden kaçanlarını Suat Kavukluoğlu yazdı.

Haberler - ntv.com.tr 14.02.2017 - 16:30 | Son Güncelleme : 14.02.2017 - 16:32

Grammy’de “bu ne sevgi ah” dedirten kucaklaşma

Dünden beri müzik dünyasının en prestijli ödüllerini konuşuyoruz. ntv.com.tr’de geceyle ilgili bütün detayları çok çarpıcı fotoğraflar, videolar ve notlarla birlikte sıcağı sıcağına takip ettik.  Adele’in 5 ödülle, Beyonce’nin de efsane bir performansla geceye damga vuruşunu satır satır biz de buralarda yaşamış gibi olduk. Beni törende en çok etkileyen şey ise Adele’in aldığı ödüllerden, Beyonce’nin performansından ziyade Adele’in yaptığı ödül konuşması oldu. “En İyi Albüm” ödülünü almak üzere sahneye geldiğinde Adele, kendisinden çok; en büyük rakibi Beyonce’den söz etti. Ağlayarak ona olan hayranlığını dile getirdi. “Beyonce benim hayatımın sanatçısı” diyerek söze başladı ve Beyonce’in bütün kadınlara adadığı Lemonade albümüne dakikalarca övgüler yağdırdı: “Lemonade albümü çok heybetli, güzel ve ruhu olan bir albüm. Benim başyapıtlarımdan. Bütün kadınlar için çok önemli. Ben ve buradaki herkes sana minnettarız ve çok hayranız. Arkadaşlarıma, siyah arkadaşlarıma ve bana hissettirdiklerin çok büyük güç veriyor. Onları, kendi haklarını savunmak için harekete geçirdin. Işığımızsın" Hatta öyle ileri götürdü ki Adele, “Lemonade varken bu ödülü kazanmak mümkün olamaz” bile dedi.

ÖDÜLÜ BEYONCE’YE VERMEK İÇİN Mİ KIRDI?

Finalde Adele ödülünü ikiye kırdı. Adele’in, ödülün kırık haliyle verdiği pozu, People dergisi tarafından “Bir parçasını Beyonce’ye verdi” olarak yorumlandı. Cosmopolitan’a göre ise sadece bir kazaydı. Eğer ilk senaryo doğruysa bir alkış daha Adele’e. Ama zaten ödülün ne önemi var. Adele, o ödülü fiziksel olarak ikiye ayırmasa da kalbinde yarısını ve hatta tamamını Beyonce’ye verdiğini tüm dünyaya ilan etmiş oldu. O kadar gerçek ve sevgi dolu bir kucaklaşmaydı ki bu, Adele ağlayarak onu ne kadar sevdiğini söylerken Beyonce da duygulandı. İki büyük dünya starının böylesi sevgiyle kucaklaşması pek rastlanır bir şey değil. Aynı törende Beyonce ödül alırken, Rihanna da “güya kafaya takmıyormuş, ilgilenmiyormuş” gibi bir halde kameralara yansırken.

BİZİM KIYILARDA AYAR VERMELER HÜKÜM SÜRERKEN

Adele ve Beyonce ister istemez bizim kıyıları düşündürdü bana. Bizde yeni kuşak yıldızlarda hala herkes birbirinin gözünü oymaya, birbirine ayar vermeye devam ediyor. “Haddini bil” diyor biri, “dengim değilsin” diyor öbürü, “kıdemim var benim” diye ekliyor bir başkası. Bizde “ışığımsın” diyen yok da “ışık”la ayar veren çok. Bir tek eski kuşakta; Ajda, Sezen, Nükhet ve Nilüfer kıyılarında böylesi bir olgunluğu görebiliyoruz. Onlar birbirlerine sevgi sözcüklerini söylemede, hayranlıklarını ifade etmede oldukça bonkör davranıyorlar. Onlar da kendi zamanlarının en büyük rakipleri değiller miydi? Hiç mi hırslanmamışlardır birbirlerine karşı? Daha iyi albümler yapmak, daha çok albüm satmak, daha zirvede olmak için? Elbette olmuştur. Ama onların en büyük hırsı daha iyi ve kaliteli müzik yapmak oldu. Daha iyi melodiler üzerine daha değerli, anlamlı sözler söylemek için mücadele ettiler. Zamana iz bırakmak için uğraştılar. En önemlisi de birbirlerine en rakip oldukları dönemde bile birbirleri hakkında tek bir kötü söz söylemediler. Olabildiğince olgun, sağlam bir duruş sergiledir. Hepsine bir selam olsun buradan.

BEYONCE'DEN OLAY PERFORMANS

Grammy gecesi demişken, Beyonce’un performansından söz etmeden olmaz. Beyonce, ödül sayısıyla geceye damga vuramadı ama yıllarca hafızalardan çıkmayacak çok özel bir sahne performansına imza attı. Sahneye Roberto Cavalli’nin eski kreatif direktörü Peter Dundas imzalı altın renkli bir kostümle geldi. Sahnede hem Beyonce'in gerçeği hem de hologram görüntüsü vardı. Hologramdaki Beyonce sarı bir mayoyla hamile göbeğini saklamadan cesurca elindeki sarı ipek kumaşı uçuşturuyordu. Derken siyah fonda "esas" Beyonce göründü. Performans bir süre hayal ve gerçek arasında ikili geçişlerle devam etti. Son albümü "Lemonade" ile bütün kadınların acılarını, mücadelesini anlatan, kadınları karanlık taraflarıyla yüzleştiren Beyonce, Grammy performansını da bu tema üzerine kurgulamıştı. Bir ara hologram görüntüde dünyanın farklı yerlerinden birçok kadınla yan yana yer aldı, onlara "hepiniz çok değerlisiniz, yalnız değilsiniz, güç birliği yapmalıyız" mesajı verdi. "Love Drought" ve "Sandcastles" şarkılarını söyleyen sanatçının, finale doğru sandalyede yaptığı akrobatik hareketleri de unutmayalım. Beyonce'a hayran kalmamak elde değil. Uzun zamandır "Beyonce bir yana, dünya bir yana"....

Sayfa Yükleniyor...