Grup Pipo'dan 'Umulmadık Topraklar'

Grup Pipo, 'Umulmadık Topraklar' sergisini Refik Doğu Özgün ve Merve Temel ile 12-20 Kasım arasında ARTIST 2016’da sergileyecek.

10.11.2016 - 16:36 | Son Güncelleme : 10.11.2016 - 17:17

Grup Pipo'dan 'Umulmadık Topraklar'

2012 yılından beri her sene ARTIST bünyesinde yer alan bağımsız sanat grubu bu sene “Mekanın Personası" başlığı altında fuar izleyicisiyle bir araya geliyor. Fuarın sanatçılarına “Umulmadık Topraklar” çağrısında bulunmasıyla, kişisel üretimlerini ve temalarını fuar ile bir başlık altında toplamayı hedefleyen Özgün ve Temel, kendilerini birer göçmen, yaratım süreçlerini ise umulmadık topraklar olarak tanımlıyorlar.

Varılan veya göç edilen toprakların umulmadık olması, umulmadık bir insana dönüşmeyi doğuracaktır. Kişinin yaşadığı sanrı bittiğinde, gerçeklik umulmadık bir toprak olacaktır. Gerçekliğin ve sezgilerin aynı anda paylaşıldığı gerilimli bir süreci resmetmekte Pipo Grubu. Kişilerin personası olduğu gibi mekanların da personası vardır söylemi ile yola çıkan sanatçılar, uykudan uyanma hali, uyandığında “burası neresi” veya “ben nerdeyim” sorusu -şaşkınlığı- ile ve bir yandan da gerçekliğin sadist doğasına dahil olmama veya ondan zarar görmeme tedbiriyle diğer bir gerçekliğe, zihinin yarattığı tekinsizliğe yöneldiler. Bergman’ın Persona filminde de tüm bu yaratım süreci imlenmektedir. Mekanların kazandığı kimlik ve onlara verilen görevler, ancak içlerinden çıkıldığı anda farkedilen maskeler gibi olmuşlardır. Her maske bir insan için yeni bir alan açacaktır ya da yeni mekanlar insanlara farklı maskeler takacaktır. Umulmadık olan; o maskelerin çıkartıldığı an ve yer olacaktır.

“Umulmadık Topraklar” konu başlığı Özgün ve Temel’e göre bir avangard olana çağrı niteliği taşımaktadır. Sanatçılarından beklenen bizi şaşırt çağrısı, iştahlı bir beklentidir. Öz eleştiri safhalarına neden olan bu çoşkulu çağrı, sanki toplumun dönüşmeye, değişmeye hazır olduğu bir ütopyayı barındırıyor.  Grup Pipo; ne geçmişi ne de geleceği ya da nerede olunduğu ikinci planda olarak ve kim ve nasıl sorularına cevap vermeyen, sadece şimdinin ve o yerin umulmadık olduğuna işaret ediyor.

“Mekanın Personası” adlı sergi, seyirciye maskelerinden kurtulmak için bir farkındalık yaratıyor.  (Artist 2016, 12-20 Kasım tarihleri arasında 26. Uluslarlararası Sanat Fuarı, Tüyap Kongre ve Fuar Merkezi. Salon 8)

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...