Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü verilmeye başlanacak

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından verilmeye başlanacak olan Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü, yaptıkları projelerle ve yenilikçi yaklaşımlarıyla tiyatronun gelişimine katkıda bulunan tiyatro topluluklarına ya da kişilere sunulacak.

ntv.com.tr 07.08.2018 - 15:20

gülriz.jpg

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), kültür ve sanatın gelişimi ve bu alandaki güncel ve nitelikli üretimin desteklenmesi adına, klasik müzik, caz, sinema ve edebiyat gibi farklı disiplinlerde sunduğu ödüllere bir yenisini ekliyor.

Tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi’nin bağışlarıyla hayata geçirilen Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü, yaptıkları projelerle ve yenilikçi yaklaşımlarıyla tiyatronun gelişimine katkıda bulunan tiyatro topluluklarına ya da kişilere sunulacak.

Ödül, genç tiyatroculara, sahneleyecekleri bir sonraki projelerinde kullanılmak üzere 15 bin Amerikan Doları değerinde destek sağlayacak. Ödüle layık görülen proje, İstanbul Tiyatro Festivali programında yer almaya da hak kazanacak.

SEÇİCİ KURULDA KİMLER VAR?

Gülriz Sururi başkanlığındaki Seçiciler Kurulu, her yıl sezon boyunca farklı mekânlarda sahnelenen projeleri değerlendirerek ödül verilecek tiyatro topluluğunu ya da kişiyi belirleyecek. Seçici Kurulda, oyuncu, senarist ve girişimci Mert Fırat; oyuncu ve eğitmen Tilbe Saran; çevirmen, tiyatro eleştirmeni, yazar, sahne ve kostüm tasarımcısı, gazeteci, eğitmen Seçkin Selvi; İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz ve oyuncu Selçuk Yöntem yer alıyor. 2018 Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü’nün sahibi Ekim ayında açıklanacak.

Sayfa Yükleniyor...