Prof. Dr. Halil İnalcık'ın ''Osmanlı Tarihinde Efsaneler ve Gerçekler'' adlı kitabı NTV Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Cambridge Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından dünyada sosyal bilimler alanında ismi sayılabilecek iki bin bilim insanı arasında gösterilen, bugüne dek sayısız makale yazan, çalışmalarına sayısız atıfta bulunulan, Harvard Üniversitesi başta olmak üzere dünyanın birçok saygın üniversitesinde kürsüsü bulunan Prof. Dr. Halil İnalcık'ın son çalışması, ''Osmanlı Tarihinde Efsaneler ve Gerçekler'' ismini taşıyor.

Bilhassa Osmanlı tarihi üzerine yaptığı çalışmalar, Osmanlı'nın başlangıcına dair ortaya koyduğu yeni tezlerle, tarih yazımını değiştirmiş olan İnalcık bu kitabında, Türkmenler, Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşu, Boğazlar'ın ve İstanbul'un fethi, Kösem Sultan'ın yaşamı gibi birçok farklı konuda Osmanlı döneminden itibaren ortaya çıkmış efsaneleri konu ediyor.

''Osmanlı Tarihinde Efsaneler ve Gerçekler'' ortalama eğitim sisteminde öğretilen doğru bildiğimiz yanlışlar, neyin gerçek neyin efsane olduğuna dair arşivlik bir çalışma.

Prof. Dr. Halil İnalcık
Prof. Dr. Halil İnalcık