Harper Lee'nin yeni romanı tartışma yarattı

Harper Lee’nin "Bülbül'ü Öldürmek" adlı romanından 55 yıl sonra yazdığı “Git Bir Bekçi Dik” kitabının kahramanı Atticus Finch, ırkçı biri olarak karşımıza çıkacak.

20150326140533!US_cover_of_Go_Set_a_Watchman.jpg

Amerikan edebiyatının klasikleri arasında sayılan "Bülbülü Öldürmek" romanının yazarı Harper Lee, 55 yıl aradan sonra ikinci romanı "Git Bir Bekçi Dik/Go Set a Watchman" ile 14 Temmuz'da ABD'de okuyucuyla buluşacak.

Harper Lee’nin 55 yıl sonraki yeni kitabında Atticus Finch eşitliği savunan birinin aksine ırkçı biri olarak okuyucuların karşısına çıkacak.

1960 yılında piyasaya çıkan ‘Bülbülü Öldürmek’ isimli kitap 40 milyondan fazla satış rakamaına ulaşmıştı. Kitabın kahramanı iyilik timsali, her zaman doğrunun yanında olan Atticus Finch ikinci kitapta ise aslında o kadar da mükemmel birisi olmadığı ve ırkçı bir yanının da olduğu ortaya çıkıyor.

Bülbülü Öldürmek eserinde eşitliği savunan avukat Atticus Finch siyahi bir adamın haksız yere tecavüzcü olarak hapse atılması, bunun üzerine de Atticus Finch’in bu adamın avukatlığını yapması anlatılıyordu.

Bu kitap “Bülbülü Öldürmek” kitabının 20 yıl sonrasını anlatan kitapta olaylar yine Alabama'da geçiyor.  Kitabın ana karakteri Jean Scout 20 yıl sonra babası Atticus Finch’in yanına dönüyor.

“Bülbülü Öldürmek” kitabı Scout’un ağzından yazılırken “Git Bir Bekçi Dik” kitabı üçüncü kişinin ağzından anlatılıyor. İlk kitapta Scout’un abisi olan Jem yeni kitapta ölü olarak anılıyor. Kitap şimdiden büyük yankı uyandırdı. Herkesin kafasında ise Atticus Finch’in nasıl olur da ırkçı birisi olabileceği sorusu var.

“Git Bir Bekçi Dik” Türkiye’de ise 7-15 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek 34.TÜYAP Kitap Fuarıyla aynı tarihte raflardaki yerini alacak.

Sayfa Yükleniyor...