Harput Kalesi'nde kazı çalışmaları başladı

Elazığ'ın tarihi Harput Kalesi'nde bu yılki kazı çalışmaları başladı.  Harput Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. İsmail Aytaç, "Amacımız gelinen noktada bu projeleri gerçekleştirip, turizme ve ekonomiye kazandırmak olacaktır" dedi.

Haberler - DHA 22.06.2021 - 17:09

Harput Kalesi'nde kazı çalışmaları başladı

Milattan önce 8'inci yüzyılda Urartular tarafından inşa edilen, Abbasiler, Urartular, Huriler, Asurlular, Selçuklular, Bizans ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapan tarihi Harput Kalesi'nde, '2021 yılı kazı sezonu ve Harput Kalesi kazı çalışmaları' fotoğraf sergisi açıldı.

Valisi Erkaya Yırık, Harput Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. İsmail Aytaç, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Kara ve davetliler katıldığı programda kalede kazmaların vurulmasıyla, 2021 yılının kazı sezonu resmi olarak başlatıldı. 

Vali Erkaya Yırık, Harput İçkale kazılarının, 7 yıldır devam ettiğini belirterek, "Son 2 yıldır pandemiye rağmen, aksamış da olsa çalışmalar devam etti. Bugün itibarıyla inşallah Prof. Dr. İsmail Aytaç hocamızın başkanlığında, mesai arkadaşlarıyla, çalışma ekibi ile 2021 yılı çalışmaları devam edecek" dedi.

'AMACIMIZ TURİZM VE EKONOMİYE KAZANDIRMAK'

Harput Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. İsmail Aytaç ise Harput'ta yerleşimin milattan önce 4 bin yıllarında başladığının kesinleştiğini ifade ederek, şunları söyledi: "Harput'un bu kültür varlıklarını gündemde tutarak, UNESCO yedek listesine 2018'de girilmiştir. Şimdiki amacımız, gelinen noktada bu projeleri gerçekleştirip, turizme ve ekonomiye kazandırmak olacaktır. Özellikle UNESCO'nun asil listesine girmek için, çabalar kesintisiz olarak sürdürülmek durumundadır"

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...