Türkiye’de ilk kez düzenlenen fuarın paralelinde organize edilen konferansların teması “Yeni Perspektifler, Yeni Teknolojiler, Yeni Uygulamalar” idi.

Kültürel mirasla ilgili sektörün buluşma noktası HERITAGE 2015, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nun destekleriyle düzenlendi.

HERITAGE 2015, sosyal adalet ve kültürel paylaşımın güçlendirilmesi için müzelerin platform olarak kullanılması üzerine çalışmaları ile gündeme imzasını atan müze kuramcısı Jette Sandahl, arkeometri, inorganik ve organik ürünlerin restorasyonu uzmanı Vittorio Bresciani, müzecilikte devrim yapan mimar, sahneograf Boris Micka, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından yılın en iyi müzesi seçilen Baksı Müzesinin kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi- ICOMOS Kanada temsilcisi Dinu Bumbaru, ICOMOS CIAV başkanı Gisle Jakhelln ve dünya çapında işlere imza atan mimarımız Emre Arolat gibi isimleri ağırladı.

SEKTÖRDE SINIRLARI KALDIRAN FUAR
Restorasyon, müzecilik ve arkeoloji sektörlerinin ilk kez bir arada ve önemli bir platformda buluştuğunu ileten All Fuarcılık Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akan açılış konuşmasında, “Ülkemiz tarih konusunda büyük bir potansiyele sahip fakat sektörel gelişiminin henüz başında olması nedeniyle her üç konuda ne yazık ki ayrı birer fuara sahip olabilecek gücü ve oluşumu henüz bulunmuyor. Türkiye’de bu üç sektörü bir araya getirip “Kültürel Miras” adı altında toplamak kapsayıcı bir yaklaşım oldu. Böyle bir fuar ve konferans, Türkiye’de bir ilki temsil edecek. Müzecilik, restorasyon ve arkeoloji sektöründe ortak bir platform yaratmayı düşündüğümüz bu fuar ve konferanslara gelecek yıl uluslararası izleyicilerin de katılması için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

"DOĞRU ZAMANDA DOĞRU BİR GİRİŞİM"
Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) Danışma Kurulu Başkanı Suay Aksoy da, “Türkiye bugün müzecilik alanında büyük bir hamle içinde. HERITAGE 2015, doğru zamanda doğru bir girişimi gerçekleştiriyor. Arkeoloji, restorasyon ve müzecilik gibi birbirini besleyen temel uzmanlıkların yerli ve yabancı temsilcilerini bir platformda buluşturuyor ve karşılıklı bilgi ve fikir alışverişi için bulunmaz bir fırsat yaratıyor. Etkinliğe bir fuarın eşlik etmesi de uygulamalı bir disiplin olan müzecilik için teknolojik gelişmelerin izlenmesi açısından son derece yararlı olacaktır. HERITAGE 2015, duyulduğu andan itibaren müzecilik ve ilgili çevrelerde bir heyecan yarattı. Bu heyecanın önümüzdeki yıllarda artarak devam edeceğini düşünüyorum.”dedi.