Hz. Ömer'in hayatı tiyatroda

İslam halifelerinden Hz. Ömer'in yaşamını elen alan oyun, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde sahneleniyor. Hz. Ebubekir ile Hz. Ömer'in sürekli diyalog halinde oldukları oyunun yönetmeni ve oyuncuları konuştu.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.06.2015 - 05:49 | Son Güncelleme : 06.11.2015 - 05:50

Hz. Ömer'in hayatı tiyatroda

Fevzi Erden'in yönettiği; İslam halifelerinden Hz. Ömer'in yaşamını ele alan "Ömer Bin Hattab", tiyatroseverlerin beğenisine sunuldu.

Oyun, Hazreti Ömer'in halife olmadan önce ve sonra olaylara bakışı ve hayatla ilgili düşüncelerini ele alıyor.

Oyunda, Hazreti Ömer'i Suat Tanır, Hazreti Ebubekir'i Kıvılcım Kaya, Hazreti Osman'ı Fatih Tezol, Hazreti Ali'yi Mehmet Oğuzhan İmert, Abdurrahman bin Avf'ı ise Murat Kocacık canlandırıyor.

Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'ndeki gösterimin ardından açıklamada bulunan Erden, yönetmen olarak, oyunun son sahnesinde izleyicinin tepkisi üzerine oyunun beğenilip beğenilmediğine karar verdiğini ifade ederek şunları söyledi:

"Bazı sahnelerde, izleyicilerin hayatlarında ilk defa gördüğü karakterleri hemen
telefonla çekmek istemeleri, benim hoşuma gitti. Bu biraz teknoloji ile alakalı.
Aslında bir yönetmenin bundan huzursuz olması gerekiyor."

"BU BİR İLK"

Daha önce tiyatroda, Hazreti Ömer'in canlandırıldığını ancak Hazreti Ebubekir karakterinin ilk olduğuna işaret eden Fevzi Erden, şunları kaydetti:

"Biz Hazreti Ebubekir dönemine Hazreti Ömer'i de dahil ediyoruz. Çünkü ikisi de farklı düşünen insanlar. İki farklı düşüncedeki insanın birbiriyle diyalogları çok önemli. 

'Yanlış bir karar almışsın ey Ebubekir' diyen Hazreti Ömer ve 'Sana daha önce de söylemiştim ey Hattab'ın oğlu, bu göreve sen benden daha layıksın' diyen, Hazreti Ebubekir. Birbirleriyle bu şekilde, sürekli diyalog halindeler. Günümüz siyasetinde düşündüğümüz zaman, çok zor rastlanan bir şey olduğu için, o anlamda iki önemli roldeki insanı oyuna yansıtmayı doğru buldum."

"MÜSLÜMAN OLDUĞUMDA KUCAKLIYORLAR"

Oyunda "Vahşi Bin Harb" rolünü canlandıran Nijeryalı oyuncu Chid Nwachukwu, beş yıldır Türkiye'de yaşadığını aktararak, rol kendisine teklif edildiğinde, hem mutlu hem de tedirgin olduğunu söyledi.

Hıristiyan olduğunu belirten Nwachukwu, "Rolümde de önce Hıristiyanım ve Hazreti Hamza'yı öldürüyorum. Sonra da Müslüman oluyorum. Beni rolümde en çok etkileyen kısım burası. Müslüman olduğumda, insanların beni kucaklamasından çok etkileniyorum. Sahnede oynarken, İslam'ın çok geniş ve bağışlayıcı bir din olduğunu hissediyorum" diye konuştu.

"EZAN İÇİN GÜNLERCE ÇALIŞTIK"

İslam'da ilk ezan okuyan "Hazreti Bilal"i canlandıran Raymond Ndong da "Üç yıldır Türkiye'de yaşıyorum. Gabon'da oyunculuk eğitimine başlamıştım. Türkiye'ye gelince devam ettim. İstanbul Medya Akademisi'nden mezun oldum. Rol bana geldiğinde çok sevindim" dedi.

Ndong, hayatı boyunca ezan okumadığına dikkati çekerek şu bilgileri verdi:

"Rolümde ezan okuyacağım için çok heyecanlandım. Günlerce arkadaşlarımla çalıştık. Rolüm gereği Türkiye'dekinden farklı bir makamda okuyorum ezanı. Sahnede oynarken, Peygamber Efendimiz ölünce, bana 'ezan oku' diyorlar. O an, gerçekten Peygamber Efendimiz ölmüş gibi hüzün yaşıyorum. Gözlerimde gerçekten yaşlar birikiyor ve ezanı çok duygulanarak ve hissederek okuyorum."

Sayfa Yükleniyor...