İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Grubun zirveye giden hikayesi filmlerinde, belgesellerde, basında ve kendi röportajlarında çok kereler anlatıldı. Bir de az bilinenler var.

Beatles hayranlarının bir kesiminin hala inandığı ve aslında inanmayanları bile acaba dedirten Paul McCartney'le ilgili iddialar mesela...

Söylentiye göre McCartney 1966'nın bir Eylül gecesinde stüdyodan sinirli bir şekilde çıktığı anda kırmızı ışığı görmedi ve bir arabanın altında kalarak öldü. O gece olay basına yansımadan grup üyeleri ve menajer Brian Epstein bir araya geldi. Paul'ün ölümü efsanenin bitişi olabilirdi. Bu yüzden olay gizli tutulmalıydı. John, George ve Ringo alınan karardan rahatsız olsa da kabul etmekten başka çare yoktu. Ünlü benzerleri yarışmasında Paul McCartney kategorisinde birinci olan bir sokak gitaristi gruba alındı. Beatles yoluna devam etti. Ancak bu durum diğer Beatle'lar için hep rahatsızlık konusu oldu.

Öyle ki; grup üyeleri bunu çeşitli yollarla hayranlarına anlatmaya çalıştı. Örneğin bir yıl sonra çıkarılan 'Abbey Road' albümünün kapağında Paul'ün anısına bir cenaze seremonisi betimlendi. Fotoğrafta John cenneti simgeleyen beyaz giysiler içindeydi. George mezar kazıcısı, Ringo da cenaze levazımatçısı kıyafeti giymişti. Fotoğraftaki en çarpıcı tespit ise Paul McCartney'le ilgiliydi. Ayakları çıplaktı. Yani Hint inanışına göre ölümü simgeliyordu. Fotoğrafta arka kısımda yer alan Wolkswagen'in plakasında ise Paul'ün karısı Linda McCartney'e ilişkin bir ipucu vardı. Plakada 'LMW 28IF' yazıyordu. Bazılarına göre bu 'Linda McCartney Weeping', yani 'Linda McCartney ağlıyor'un kısaltmasıydı. Ve '28 IF' de 'Yaşasaydı 28 yaşında olacaktı' şeklinde yorumlanıyordu.

Bazı Beatles hayranlarına göre bir başka ipucu da "Strawberry Fields Forever" şarkısında gizliydi. Söylentiye göre John Lennon şarkının sonunda "I buried Paul" yani "Paul'ü gömdüm" diyordu. Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band albümünün kapağında bulunan mezarın üzerinde de şifreli bir şekilde 'Paul' yazdığına inanılıyordu.

21 Ekim 1969'da Beatles'in basın dairesi söylentileri reddeden bir açıklama yayınladı. Aynı yıl Life dergisine röportaj veren Paul McCartney de "Bugünlerde biraz daha az ünlü olmayı tercih ederim." ifadelerini kullandı.

Grup 1970'de dağıldı. 1980'de John Lennon New York'ta akıl hastası bir hayranı tarafından öldürüldü. George Harrison da 2001'de öldüğünde 58 yaşındaydı.

McCartney'in de 1966'dan beri yaşamadığına inanan bazı Beatles hayranlarına göre gruptan geriye kalan tek kişi Ringo Starr.

Yani diyorlar ki; bugün aramızda dolaşan Paul McCartney gerçek değil. Sadece bir benzeri. İnanmak hiç kolay değil ama ipuçları oldukça şaşırtıcı...

Paul McCartney o gece o kazada öldü mü bilinmez ama...

Gerçek şu ki; Beatles ilk kaydından 60 yıl sonra bile hala konuşuluyor...

Bu da şunu gösteriyor. Beatles'ın "That'll be day/Hayatta olmaz" sözleriyle başlayan hikayesinde bir çok şey, yaşarken de yaşamdan sonra da fazlasıyla oldu.

BEATLES'IN DAHA ÖNCE ORTAYA ÇIKMAMIŞ GÖRÜNTÜLERİ