İranlı yönetmen Mohammad Rasoulof hapis cezasına çarptırıldı

Sheytan Vojud Nadarad ile 70. Berlin Film Festivali’nde En İyi Film dalında Altın Ayı ödülünü kazanan İranlı yönetmen Mohammad Rasoulof, geçtiğimiz yıl verilen bir yıllık hapis cezasını çekmek üzere cezaevine çağrıldı.

04.03.2020 - 20:28

İranlı yönetmen Mohammad Rasoulof hapis cezasına çarptırıldı

70. Berlin Film Festivali’nde; baskıcı rejimlerde kişisel özgürlüklerin ne denli mümkün olabileceğini sorgulayan Sheytan Vojud Nadarad (Şeytan Diye Bir Şey Yoktur) isimli filmiyle Altın Ayı ödülünü kazanan İranlı yönetmen Mohammad Rasoulof, geçtiğimiz yıl ulusal güvenliği tehlikeye atmak ve İslam hükûmetine karşı propaganda yapmak suçundan İran Devrim Mahkemesi tarafından bir yıl hapis cezasına çarptırılmış, ayrıca pasaportuna el koyularak iki yıl seyahat yasağı getirilmişti.

Mohammad Rasoulof, geçtiğimiz yıl verilen bir yıllık hapis cezasını çekmek üzere cezaevine çağrıldı.

CORONA VİRÜS İTİRAZI

Avukat Nasser Zarafshan, AP'ye yaptığı açıklamada Rasoulof'un 3 filminde sisteme karşı propaganda yaptığı gerekçesiyle hapis cezası aldığını söyledi.

En iyi Film ödülü alan Mohammad Rasoulof, Berlin Film Festivali'ne telefonla katılabilmişti En iyi Film ödülü alan Mohammad Rasoulof, Berlin Film Festivali'ne telefonla katılabilmişti

Ünlü yönetmenin avukatı ülkede artan Corona virüs vakaları nedeniyle karara itiraz edeceklerini sözlerine ekledi.

54 BİN MAHKUM EVLERİNE GÖNDERİLDİ

İran'da yetkililer dün aldıkları bir karar ile 54 bin mahkumu ölümcül salgından duydukları endişe nedeniyle geçici olarak evlerine göndermişti.

Sayfa Yükleniyor...