NTV

İskender Pala, kitapseverlerle buluştu

Sanat

Yazar İskender Pala, "53. Kütüphane Haftası" kapsamında düzenlenen, "Konumuz Kitaplar" başlıklı söyleşide kitapseverlerle buluştu.

Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi'ndeki etkinlikte konuşan Pala, kitap okumanın hobi değil asli bir görev olduğunu belirterek, "Kitap okumanın bir vazife olduğunun bilincine vardığımız zaman, bu toplum kalkınacak. Kendini ifade etmeye ve kendi kimliğiyle var olmaya başlayacak." dedi.

Pala, zenginliğin ancak kitaplardan kazanabileceğini dile getirerek, "Belli bir sistem içerisinde, herkesin zihninde bir şeyler vardır. Düşünce, anlayış, hissediş, yorum vesaire... Kişi, öğrendikleriyle kendi zihninin ürettiklerini bir araya getirerek oluşur. Dolayısıyla biz kültürümüzü edinirken, aslında kültürün içine doğmuş olarak onu edinmeye başlarız. İnsanlar kültürlü doğmaz, bir kültürün içine doğar. Kültürün ne kadarını alarak yaşıyorsanız, o kadar mutlu bir hayat sürersiniz. Hayatın anlamı o kadar derinleşir veya zenginleşir ki işte bu zenginlik hiçbir varlıkla ölçülemez." diye konuştu.

"MARİFET SESİMİZİ DEĞİL, SÖZÜMÜZÜ YÜKSELTMEKTİR"

Kitaplar arasında yolculuklar yapılması gerektiğini anlatan Pala, "Bir kitabın içinde yolculuk yaptığımızda, iki türlü kazanımımız olur. Biri yatay, diğeri dikey. Yatay kazanımda örneğin Dostoyevski'yi okursanız Rusya'yı, Hafız'ı okursanız İran'ı, Shakespeare'i okursanız Avrupa'yı öğrenirsiniz. Bunları, çoğaltabilirsiniz. Kitaplar size coğrafyaları getirir ve oralardan dostlarınız olur. " ifadelerini kullandı.

Pala, kitap okuma yoluyla yapılan dikey yolculuğa da değinerek, "15. yüzyıla ait bir kitap okursanız ayrıcalıklı birisi olursunuz. Başkaları ona ulaşamaz. Sizin 15. yüzyıldan bir akrabanız olur. 17. yüzyıla ait bir yazarı okursanız, 17. yüzyıl İngiltere'sinden bir arkadaş, dost edinirsiniz. İşte bu zenginlik, bakış açınızı açacaktır. Birdenbire hayatı başka türlü algılamaya başlayacaksınız. Yatay ve dikey yolculuklar ancak bir kitabın sayfaları arasında yapılabilir." değerlendirmesinde bulundu.

El yazma eserler barındıran kütüphanelerin başlı başına bir araştırma konusu olduğunu da vurgulayan Pala, bu konuda kitaplar yazılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Etkinliğin sonunda dinleyenlerin sorularını yanıtlayan Pala, okuyucuları için kitaplarını da imzaladı.

ETİKETLER