İspanya'daki yarışmada iki Türk piyaniste ödül

Stars At Tenerife Uluslararası Müzik Yarışması piyano dalında Damla Koşar birinci, Elif Sinan ikinci oldu.

Haberler - Anadolu Ajansı 03.11.2016 - 11:45

İspanya'daki yarışmada iki Türk piyaniste ödül

İspanya'nın Tenerife Adası'nda 26-31 Ekim'de gerçekleştirilen "Stars At Tenerife Uluslararası Müzik Yarışması"nda, Türk piyanistler Damla Koşar birinci, Elif Sinan ise ikinciliği elde etti.

Bursa Akademix Güzel Sanatlar Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, merkezin piyano öğretmenlerinden Elena Çekiç'in koçluğunda yarışmaya hazırlanan Damla Koşar ve Elif Sinan, Rusya, Almanya, İsveç, Azerbaycan ve ABD'nin de bulunduğu 16 ülkeden katılımın olduğu yarışmada, piyano dalında başarı elde etti.

Burada birinci olan Koşar, yarışmaya çok iyi hazırlandıklarını vurgulayarak, "Bursa Nilüfer Uluslararası Piyano Yarışması'na az bir zaman kaldı. Bence bu yılın en önemli organizasyonu yapılacak Bursa'da. Yani benim de daha fazla çalışmam gerekecek" ifadelerini kullandı.

"YAŞADIĞIM HEYECANI TARİF EDEMEM"

Aynı zamanda Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencisi olan Elif Sinan da bu yarışmanın kendisinin ilk uluslararası tecrübesi olduğunu belirtti.

Sinan, gerek üniversite hocaları gerekse piyano koçu Elena Çekiç'ten büyük destek gördüğünü vurgulayarak, "Artık piyanoda seviyemi daha iyi görebiliyorum. Daha iyisini yapabilirim. Yarışmak için değil kendim için yapacağım. Bursa yarışması bu anlamda oldukça önemli" değerlendirmesinde bulundu.

"MÜZİĞİN SINIRI YOKTUR"

Bursa Akademix Güzel Sanatlar Merkezi piyano öğretmenlerinden Elena Çekiç de iki yıldır dünyanın birçok ülkesinde yarışmalara katıldıklarını anımsattı.

Türkiye'de gerçekten çok güzel yeteneklerin olduğuna dikkati çeken Çekiç, "Müzik sadece belli sınırlar içerisinde yapılacak bir aktivite değildir, diğer kültürler ile buluşunca anlam kazanır" dedi.

Sayfa Yükleniyor...