İspanya'dan Türk yönetmene ödül

İspanyol sinemasının en önemli ödülü Goya, Madrid'de yapılan gala töreninde sahiplerini buldu. Deniz Gamze Ergüven'in "Mustang" adlı filmi "En İyi Avrupa Filmi" seçildi.

Anadolu Ajansı 07.02.2016 - 02:47

İspanya'dan Türk yönetmene ödül

İspanya Sinema Akademisi tarafından bu yıl 30'uncusu düzenlenen Goya ödüllerinde gecenin yıldızı, "En İyi Film" ve "En iyi Yönetmen" dahil 5 ödül alan "Truman" filmi oldu. Madrid'deki Prens Felipe Kongre Merkezi'ndeki galanın kırmızı halısında Tim Robbins, Juliette Binoche, Javier Bardem, Penelope Cruz gibi ünlü isimler de yürüdü. Sinema dünyasının iki ünlü aktristi Juliette Binoche ve Penelope Cruz "En iyi Kadın Oyuncu" dalında aday olmalarına rağmen bu ödülü "Techo y comida" filmindeki rolüyle Natalia de Molina kazandı.  

Bu arada, Fransız-Türk yönetmen Deniz Gamze Ergüven'in "Mustang" adlı filmi de "En İyi Avrupa Filmi" seçildi. Goyaödülünü alan "Mustang" filminin yapımcısı Charles Gillibert, İspanya Sinema Akademisi'ne ve filmin tüm Avrupa'ya açılmasını sağladığı için dağıtımcılara teşekkür etti. Karadeniz'in bir kasabasında nineleriyle yaşayan 5 yetim kızın verdikleri mücadeleyi anlatan "Mustang", Avrupa Parlamentosu'nun 2015 Lux ödülüne de layık görülmüştü. "Mustang", Fransa adına "Yabancı Dilde En İyi Film" Oscar ödülü için yarışacak.

Öte yandan, geçmiş yıllardan farklı olarak siyasetçilerin yoğun ilgi gösterdiği gala gecesinde konuşan İspanya Sinema Akademisi Başkanı Antonio Resines, "Sinema bir kültürdür ve herhangi bir ideolojinin veya siyasi partinin dışında tutulup devlet meselesi olarak algılanmalıdır" dedi. Resines, 2013 yılından bu yana yüzde 21'e çıkartılan sinema biletlerindeki katma değer vergisinin düşürülmesi talebini bir kez daha yineledi. Resines ayrıca, "İspanya'da internetten dakikada bin 900 korsan filim indiriliyor" diyerek, sinema için korsan filmle mücadelenin hayati öneme sahip olduğunu ifade etti. Gala gecesine, geçmiş yıllardan farklı olarak çok sayıda siyasi liderin katılması dikkati çekti.

30. Goya ödüllerinin dağılımı şu şekilde oldu: 

En İyi Film: Truman

En İyi Yönetmen: Cesc Gay (Truman)

En İyi Kadın Oyuncu: Natalia de Molina (Techo y comida)

En İyi Erkek Oyuncu: Ricardo Darin (Truman)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Javier Camara (Truman)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Luisa Gavasa (La Novia)

Gelecek Vadeden En iyi Erkek Oyuncu: Miguel Herran

Gelecek Vadeden En İyi Kadın Oyuncu: Irene Escolar (Un otono sin Berlin)

En İyi Orijinal Senaryo: Cesc Gay y Tomas Aragay (Truman)

En İyi Uyarlama Senaryo: Fernando Leon de Aranoa (Un dia perfecto)

En İyi Avrupa Filmi: Mustang (Deniz Gamze Ergüven)

En İyi Latin Amerika Filmi: El Clan (Pablo  Trapero)

En İyi Sanat Yönetmeni: Anton Laguna (Palmeras en la nieve)

En İyi Montaj: Jorge Coira (El Desconocido)

En İyi Belgesel Filmi: Suenos de sal

Goya Onur Ödülü: Mariano Ozores  

Sayfa Yükleniyor...