IST. Festival, sanatın önde gelen isimlerini ağırlayacak

İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali 3 Haziran'da kapılarını sanatseverlere açacak.

13.05.2016 - 18:07 | Son Güncelleme : 13.05.2016 - 18:18

IST. Festival, sanatın önde gelen isimlerini ağırlayacak

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü’nün değerli destekleriyle, Vakko’nun ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali – IST. Festival, bu yıl 3-5 Haziran tarihleri arasında gerçekleşiyor. 

İlk kez düzenlendiği 2010 yılından bu yana aralarında Zaha Hadid, Gore Vidal, Tilda Swinton, Kirsten Dunst, Courtney Love, Ferzan Özpetek gibi sanat, müzik, moda, film, edebiyat, mimarlık alanlarındaki dünyanın ve Türkiye'nin önde gelen yaratıcı isimlerini sanatseverlerle buluşturan IST. Festival, bu yıl da önemli isimleri ağırlamaya devam ediyor. 3 gün boyunca herkese açık ve ücretsiz olarak düzenlenen festival, dünyanın en yetenekli ve yaratıcı zihinlerini İstanbul’a getirerek; hem İstanbul’un uluslararası kültür sanat arenası içinde yer almasını sağlıyor hem de katılımcılarına etkileyici bir deneyim sunuyor. 

Bu seneki teması “Sanat ve Kültürde Estetiğin Değeri ve Deneyimlenmesi” olarak belirlenen festivalin amacı sanatçıları, eserlerini ve izleyicileri biraraya getirerek, sanat ve kültürde estetiğin önemini değerlendirmek ve farklı bakış açılarıyla beraber tartışmak... Güzellik ve zevk çerçevesinde yorumlanan ve felsefe sözlüğüne 18. yüzyılda giren “estetik” kelimesi bir tür objeyi, yargıyı, duruşu, deneyimi ve değeri ifade etmek için kullanılmanın yanı sıra aynı zamanda sanatın felsefesi olarak da anılıyor. 

Geçen yıllarda olduğu gibi, bu yıl da dünyaca ünlü konuklarıyla büyük ses getirmeye hazırlanan festivalin katılımcıları ve programı ilerleyen günlerde açıklanacak. 

Sayfa Yükleniyor...