30'uncu yılını kutlayan İstanbul Bienali için geri sayım başladı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) 1987 yılından bu yana düzenlediği İstanbul Bienali, 15. kez 16 Eylül Cumartesi günü kapılarını açacak.

Haberler - DHA 12.09.2017 - 15:48 | Son Güncelleme : 12.09.2017 - 15:51

30'uncu yılını kutlayan İstanbul Bienali için geri sayım başladı

İKSV tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 15. İstanbul Bienali, bu yıl 30’uncu yaşını kutlayacak. Küratörlüğünü sanatçı ikilisi Elmgreen & Dragset’in üstlendiği “iyi bir komşu” başlığını taşıyan bienalde, 32 ülkeden 56 sanatçının farklı coğrafya ve zaman dilimlerinden hikayeler anlattığı 150 eseri sergilenecek. 15. İstanbul Bienali bu yıl, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, İstanbul Modern, Pera Müzesi, ARK Kültür, Yoğunluk Sanatçı Atölyesi ile Küçük Mustafa Paşa Hamamı olmak üzere birbirine yürüme mesafesinde altı komşu mekânda ziyaretçilerini ağırlayacak.

Koç Holding katkılarıyla 12 Kasım’a kadar ücretsiz olarak gezilebilecek 15. İstanbul Bienali süresince farklı alanlardan isimlerin katılımıyla ücretsiz etkinlikler de gerçekleştirilecek.

Sanatçı ve akademisyen Zeyno Pekünlü’nün koordinatörlüğünü üstlendiği 15. İstanbul Bienali’nin Kamusal Programı kapsamında, uluslararası konuşmacıların katılımıyla gerçekleştirilecek sempozyumlardan film gösterimlerine ve konuşmalara, farklı kültürel coğrafyalardan davetli şeflerin birlikte yemek pişirecekleri atölye çalışmalarından İstanbul’un göçmen ve yerleşik müzisyenlerinin bir araya gelerek yapacakları doğaçlama performanslara, okuma günlerinden çocuklar için animasyon ve tasarım atölyelerine pek çok farkı etkinlik düzenlenecek. 

 "TÜM DÜNYANIN EN ÖNEMLİ GÜNCEL SANAT ETKİNLİKLERİ ARASINDA SAYILIYOR"

15. İstanbul Bienali’nin basın toplantısı bugün Özel Saint Benoît Fransız Lisesi Silüet Gösteri Salonu’nda yapıldı. İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer’in moderasyonunda, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, 15. İstanbul Bienali’nin Kamusal Program Koordinatörü Zeyno Pekünlü ve küratörler Elmgreen & Dragset’in katılımlarıyla gerçekleştirilen basın toplantısında bienal hakkında bilgiler verildi. 

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, İstanbul Bienali’nin bugün yalnızca Türkiye’nin değil, tüm dünyanın en önemli güncel sanat etkinlikleri arasında sayıldığını belirtti.

"TOPLUMSAL GELİŞİMİN EN ÖNEMLİ UNSURU KÜLTÜR VE SANAT"

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç da, Bienali’nin ve çağdaş sanat kültürünün zenginleşerek devam etmesi adına katkılarını sürdüreceklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Her fırsatta vurguladığımız gibi, Koç Holding olarak ekonomik ve toplumsal gelişimin bir bütün olarak gerçekleşmesinin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Toplumsal gelişimin en önemli unsurlarından biri olarak da kültür ve sanatı görüyor; bu alanlara verdiğimiz desteği bir öncelik ve sorumluluk addediyoruz. Bu sorumluluk duygusu, müzelerimizin ve sanat kuruluşlarımızın arkasındaki temel felsefeyi de oluşturuyor. Ülkemizin en büyük çağdaş sanat platformu olan İstanbul Bienali’ni desteklemeye 2007 yılında başladık. Geçtiğimiz 10 yılın ardından bu defa sponsorluğumuzun ikinci 10 yıllık dönemini de başlatmanın heyecanını yaşıyoruz. Sponsorluğumuzu sadece finansal destek sağlamanın çok ötesinde, stratejik bir işbirliği olarak görüyoruz. İstanbul Bienali’nin ve çağdaş sanat kültürünün zenginleşerek devam etmesi ve ülkemizin toplumsal kalkınmasını desteklemek adına katkılarımızı sürdüreceğiz.”

3 BİN KONUK İSTANBUL'A GELDİ

15. İstanbul Bienali’nin basın toplantısını takip etmek ve açılış haftasında sergileri gezmek için, uluslararası sanat çevrelerinden eleştirmen, küratör, müze ve galeri yöneticileri ile basın mensupları da dahil olmak üzere yurt dışından 3 binin üzerinde konuğun İstanbul’a geldiği de açıklandı.

Sayfa Yükleniyor...