İST. Festival için geri sayım başladı

ISTANBUL'74 ve W Magazine ortaklığıyla bu yıl beşlnci kez düzenlenecek IST. Festival, “Sanat ve Kültürde Gerçekçilik Üzerine Diyaloglar” temasını ele alacak.

ntv.com.tr 16.04.2015 - 14:45

İST. Festival için geri sayım başladı

Gerçeği, gerçekçiliği ve bu kavramların görsel estetikten edebiyat, film, müzik, sanat, moda, tasarım ve ziyaretçilerin algısına kadar uzanan bir perspektifte ele alan IST. Festival; sanat, edebiyat, tasarım, moda, müzik ve sinema alanlarında, ücretsiz ve herkesin katılımına açık bir etkinlik olarak gerçekleştirilecektir.

Demet Müftüoğlu Eşeli'nin kurucu ortağı olduğu ISTANBUL’74 çatısı altında, Amerika merkezli W Magazine’in genel yayın yönetmeni Stefano Tonchi işbirliği ile; gerçekleşek olan IST. Festival; yaratıcı sektörlerde çağa damgasını vuran işlere imza atan isimleri Türkiye’deki meslektaşları ile bir araya getirip dünya çapında ortak bir kültürel diyalog ve yaratım sürecinin ortaya çıkmasına katkıda bulunacak.  İstanbul'un her anlamda zengin tarihini ve kültürünü bir kez daha yaratıcı kanallar yoluyla dünyaya açacak olan festival; nitelikli, çok çeşitli ve dinamik içeriği  ile başta gençler olmak üzere çok geniş kitlelere ilham kaynağı olmaya hazırlanıyor.

Geçen yıllarda olduğu gibi, bu yıl da dünyaca ünlü konuklarıyla büyük ses getirmeye hazırlanan festivalin katılımcıları ve programı ilerleyen günlerde açıklanacak.

ISTANBUL’74 HAKKINDA

ISTANBUL’74, Demet Müftüoğlu-Eşeli ve Alphan Eşeli tarafından 2009 yılının sonlarında, İstanbul’un uluslararası kültür ve sanat arenası ile olan bağını her daim üst düzeyde tutmak amacıyla kuruldu. Festival, sanat, sinema, moda, edebiyat, müzik, mimari ve sinema alanlarında ücretsiz ve herkesin katılımına açık bir etkinlik olarak gerçekleştirilen ISTANBUL’74 organizasyonları, dünyanın en yaratıcı düşünürlerini buluşturarak, kültürel bir alışverişin sağlanmasına ve evrensel anlamda zihinleri açmaya hizmet ediyor.

Kültürlerarası dinamik bir diyaloğu ve dünya çapında olası işbirliklerini desteklemeyi amaç edinen ISTANBUL’74, İstanbul’un ve dünyanın en yaratıcı ve en yenilikçi düşünürlerini bir araya getirecek bir ortam sağlama ilkesini benimsiyor. Bu çerçevede, şimdiye kadar aralarında Tracey Emin, Sandro Kopp, Angel Otero, Nicolas Pol, Robin Rhode, Waris Ahluwalia, Jonah Freeman & Justin Lowe, Inez & Vinoodh ve daha birçok dünyaca ünlü sanatçının sergilerini düzenledi.

ISTANBUL’74 aynı çatı altında; 2010 yılından beri İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali IST. Festival (ISTANCOOL) ’i düzenlemektedir. Herkese açık ve ücretsiz olarak yılda bir kez düzenlenen uluslararası festival, dünyanın en yetenekli ve yaratıcı zihinlerini İstanbul’a getirerek, kültürel ve sanatsal ilişkilerin gelişmesine öncülük eden etkileyici ve eşsiz bir deneyim sunuyor. Ziyaretçilerin panellere,

konuşmalara, workshop’lara, film gösterimlerine ve sergilere katılma fırsatını bulduğu festival üç günlük bir programdan oluşuyor.

ISTANBUL’74’ün çok yönlü çatısı altında faaliyet gösteren kuruluşlar; kreatif ajans ve sanatçı temsili için platform olan ’74STUDIO, video üretimine ve prodüksiyona odaklı bir dijital laboratuar olarak faaliyet gösteren ’74MOTION, kültür sanat dergisi ’74GAZETTE, sanatsal yaşam alanlarının video ve fotoğraf dokümanterlerinden oluşan ’74 VISITS ve Online bir seyehat günlüğü olarak, yeni yerler ve yeni fikirler keşfetmenin yanı sıra, benzersiz hikayelerden esinlenme tutkusunu hayata geçiren ’74Escape.

ISTANBUL'74 Grubu hızla, uluslararası ve çok yönlü, işbirlikleri ve yaratıcı yaklaşımlar geliştiren bir platform dönüşmüştür.

W MAGAZINE HAKKINDA

W Magazine, Amerika’dan; Condé Nast Yayınlarından çıkan, aylık bir sanat, moda ve lifestyle dergisidir. Yayıncısı James Brady tarafından 1972 yılında oluşturulmuştur. Dergi alışılagelmiş dergi formatından daha büyük olup 10 inç genişliğinde ve 13 inç uzunluğundadır. Yaklaşık yarım milyon okuyucusunun 469,000’ı yıllık abonedir. W; moda, sinema ve sanatın en iyilerini temsil ederken yarının yeniliklerine tutarlı bir gözle bakar. Alışılmıştan büyük sayfaları, benzersiz bir okuyucu tecrübesi yaratarak, gündemdeki en çarpıcı, yenilikçi ve çoğunlukla şaşırtıcı öğelere yer verir. 2010 Mart ayından bu yana derginin Genel Yayın Yönetmeni Stefano Tonchi’dir.

Sayfa Yükleniyor...