İyi Hislerle Dolu Bir Kiler sanatseverlerle buluşuyor

Galeri/Miz, 14 Ekim – 14 Kasım 2020 tarihleri arasında Bihter Yasemin Adalı’nın eserlerinden oluşan İyi Hislerle Dolu Bir Kiler adlı sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Haberler 28.10.2020 - 19:41

İyi Hislerle Dolu Bir Kiler sanatseverlerle buluşuyor

Bihter Yasemin Adalı’nın 2011-2020 arasında yaptığı manzara resimlerine baktıkça, çeşitli hazne imgelerinin yinelenişine rastlıyoruz. Saksılar, sepetler, tencereler, süzgeçler, reçel kavanozları, sürahiler ve türlü şekillerde küpler doğada hiç beklenmedik yerlerde karşımıza çıkıyor. Bir badminton filesinin ortasında asılı kalmış bir meyve sepeti, dağ yamacını tırmanan bir tencere, bir otobanın kenarına kurulmuş bir sofrada servis edilen vişneli turta eylemin ortasında askıya alınmış halleriyle gözlerimizle buluşuyor. Antik Yunan vazoları gibi bu hazneler içlerinde depolamak için tasarlandıkları sıvıları tutmakla kalmıyor, üzerlerindeki resimlerle anı, öykü ve mitleri taşıyıp, yapıldıkları zaman ve bağlamın ötesinde aktarıyorlar.

Sanatçı bu hazneleri, iç organların yetmediği durumlarda imdada yetişen uzuvlar ya da dış organlar olarak görüyor. Bu haznelerin kimi sindirmek için ek bir mide, kimi güzel anıları unutmamak için ek bir beyin, kimi ise henüz sırası gelmemiş istekler için ek bir yürek olarak işlev görüyor ve nihayetinde sanatçı tüm kaplarda duran canlı şeylerin -aynı apartmanda oturan akrabalar gibi- bir arada kalacakları ve tazeliklerini koruyacakları bir kiler tasarlıyor.

İyi Hislerle Dolu Bir Kiler’de neler mi var? Hazzı anlatan şiirler, Lakoff’un bedenlenmiş zihninden dökülen imge ve öykülerin anlatısıyla bir kilerdeki temel besinler olan tuz, şeker ve un gibi insan içinde temel asal olan cinsellik, aile ve hafızanın topografyalarına ait manzara tasvirleri bulunuyor.  2000’li yılların ortasında New York’ta interdisipliner bir yaklaşımla sanat kariyerine başlayan sanatçının ilk kişisel sergisinde, ağırlıklı olarak tuval üzerine yağlı boya poliptik resimlerinin yanı sıra, gliserin ve sabun bazından yapılmış karışık teknik rölyef heykellerine ve ‘Birbirlerine Şiir Okuyan Kavanozlar’ adlı ses enstalasyonuna yer veriliyor. Pandemi önlemleri nedeniyle, belki de eserlerle uzun uzun vakit geçiremeyeceksiniz, ayrılırken bir katalog almayı unutmayın, sanatçı ve Yekhan Pınarlıgil’in sergi hakkında hazırladıkları detaylı metinler eserlerin iç dünyasına açılan kapıyı aralar nitelikte.

Sayfa Yükleniyor...