John Cheever’dan Amerikan rüyasının trajikomikliğini ifşa eden bir kara mizah romanı

Birçok Amerikan yazarını etkileyen John Cheever'ın romanı Bullet Park raflardaki yerini aldı.

Haberler - ntv.com.tr 07.12.2016 - 16:25

John Cheever’dan Amerikan rüyasının trajikomikliğini ifşa eden bir kara mizah romanı

Başta Raymond Carver olmak üzere kendisinden sonra gelen birçok Amerikan yazarını etkileyen John Cheever, en çarpıcı romanlarından biriyle Can Yayınları’nda. 

Kaderleri adlarının esrarengiz bağıyla kesişen iki komşu, Eliot Nailles ile Paul Hammer: çiviler ile çekiç. Banliyö treniyle şehirdeki işine gidip gelen, ailesine sonsuzca bağlı bir adam olan Nailles’ın hayatı bir gün oğlu Tony’nin “üzgün” olduğu için yataktan çıkmayı reddetmesiyle altüst olur. Bu olaydan kısa bir süre önce mahalleye Hammer taşınmıştır: evlilik dışı doğmuş, kendi deyimiyle “efkâr”dan mustarip bir yarı deli. Hammer dünyayı gezdikten sonra, içindeki huzursuzluğu dindirebilmenin tek çaresinin banliyöde birini öldürmek olduğuna karar verir ve bunun için Bullet Park’a yerleşir.   

JOHN CHEEVER KİMDİR? 

JOHN CHEEVER, 1912’de Quincy, Massachussetts’te dünyaya geldi. Yazın hayatına, liseden kovulmasını öyküleştirerek başladı.

İlk öykü derlemesi 1943’te yayımlandı, ilk romanı Wapshot Kayıtları ise 1958’de Ulusal Kitap Ödülü’nü aldı. Eserlerinde çoğunlukla Amerikan taşrasını ele alan Cheever, “banliyönün Çehov’u” olarak anılmaya başlandı. 1979’da yayımlanan toplu öyküleri Pulitzer Ödülü, Ulusal Kitap Eleştirmenleri Birliği Ödülü ve Ulusal Kitap Ödülü’ne layık görüldü.

1941’de Mary Winternitz’le evlenen Cheever hayatının son yıllarına kadar cinsel yönelimiyle ilgili sıkıntılarla ve alkolizmle boğuştu. 1982’de kanserden ölmesinden birkaç ay önce Ulusal Edebiyat Madalyası’yla ödüllendirildi.  

Sayfa Yükleniyor...