Kaan Müjdeci'ye Iguana Tokyo filmi için Almanya'dan destek

İlk filmi Sivas ile dünya çapında birçok ödüle layık görülen Kaan Müjdeci’nin, senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini üstleneceği ikinci filmi Iguana Tokyo'ya uluslararası film endüstrisine katkı sağlamayı amaçlayan iki Alman kuruluşundan destek geldi.

ntv.com.tr 16.07.2018 - 11:28

Kaan Müjdeci'ye Iguana Tokyo filmi için Almanya'dan destek

Yeni filmi Iguana Tokyo'nun çekimlerine başlamadan önce filmin olası bütçesine destek aramalarını sürdüren Kaan Müjdeci’ye Japonya’dan sonra Almanya’dan da destek müjdesi geldi.

Iguana Tokyo'ya Almanya’dan gelen ilk destek, ulusal ve uluslararası film endüstrisine katkıda bulunmak amacıyla 2004 yılında kurulan Medienboard tarafından verilen 250 bin euro tutarındaki film fonu desteği oldu. Fon, bugüne kadar Quentin Tarantino’nun yönetmenliğini yaptığı Inglourious Basterds (2009), Micheal Haneke’in 2009 yılında çektiği The White Ribbon ve Stephen Daldry’nin yönetmenliğinde çekilen The Reader (2008) gibi yapımlara da katkıda bulunmuştu.

Filme Almanya’dan gelen ikinci destek ise 1998 yılından bu yana hem Almanya’nın film endüstrisine hem de uluslararası yapımlara güçlü katkıları bulunan BKM’den geldi. BKM, Iguana Tokyo'ya film fonundan 330 bin euro destek vermeye karar verdi.

BAKANLIK'TAN 1 MİLYON TL DESTEK

69. Cannes Film Festivali kapsamındaki Cannes Atölye - Cannes L’Atelier’e seçilen toplam 15 proje arasında yer alan Iguana Tokyo, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Destekleme Kurulu’dan 1 milyon TL destek fonu almaya hak kazanmıştı.

Film ayrıca Japonya’da 1974’ten bu yana Kültür Bakanlığı UNIJAPAN kuruluşu tarafından sağlanan Bunka-cho film fonundan da destek almaya hak kazandı. Fon, en az 250 bin en fazla 600 bin euro olmak üzere projenin toplam bütçesinin yüzde 20'lik kısmını karşılayacak.

ÇEKİMLER BU YIL TAMAMLANACAK

Almanya-Türkiye-Japonya ortak yapımı olan Iguana Tokyo'nun çekimleri Tokyo ve İstanbul’da gerçekleştirilecek. Filmin sonbaharda başlayacak olan çekimleri 2018 yılı içinde tamamlanacak. Filmin dili ise Japonca ve İngilizce olacak.

Sayfa Yükleniyor...