İKÜ koleksiyonundan Maide Arel, Füreya Koral, Gülden Kut, Yeşim Sayın Yorulmaz, Fahrelnisa Zeid, Selma Akgün, Semra Taşdemir, Nazan Kuşçu, Perihan Sadıkoğlu, Firuzan, Gülseli Kato, Ebru Özgür Kalan, Ruzin Gerçin, Türkan Sılay Rador, Alev Oskay, Nasip İyem, Nadia Arditi, Jale Yılmabaşar, Yasemin Aslan Bakiri, Reyhan Uludağ Eraslan, Gülseren Südor ve Rezzan Ganiz gibi sanatçıların resim, heykel, seramik ve fotoğraftan oluşan çok sayıda eseri, “Kadın Sanatçılar” sergisinde sanatseverin ziyaretine açıldı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde açılan sergide konuşan İKÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rengin Küçükerdoğan, şunları söyledi:

"Bugün iki önemli etkinliği kutluyoruz. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ve açılışı yapılan, İKÜ koleksiyonunda yer alan kadın sanatçılarımızın eserleri için buradayız. Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyoruz desek de bence tam bir kutlama değil. Her 8 Mart'ta bu konuşmalar yapılıyor. Kadın sorunları nasıl çözülebilir diye konuşmalar, paneller yapılıyor ama bu sene 328 kadını kaybetmiş bulunuyoruz. Bu çok acı bir şey. İstatistikler var Türkiye'deki kadınların sorunlarıyla konuyla ilgili. Çeşitli klişeler var. Bu klişelerden vazgeçemiyoruz. Önyargılarımız var kadınlarla ilgili. Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyoruz diyemeyeceğim o anlamda da. İçimizde de hep bir acı var bu anlamda. Ama bu acıyı kadın sanatçılarla kutluyor olmamızın belki sevinci var. Çünkü çevremizde gördüğümüz eserleri yapan kadın sanatçılar bu klişeleri yıkabilmiş, çalışmaları ve çabalarıyla, yaratıcılıklarını ortaya koyabilmiş, dişleriyle, tırnaklarıyla çalışmış ve bir yerlere gelmiş kişiler. Biz İKÜ'de kadın olarak çok şanslıyız çünkü eşitlikçi bir ortamdayız. Ama Türkiye için, kendi toplumum için aynı şeyi söyleyemeyeceğim şimdi üzgünüm."