Kalben: Korkusuz şarkılar yazdık

Öykü Özdoğan’ın hazırlayıp sunduğu “20 DAKİKA”, şarkıcı ve söz yazarı Kalben’i konuk etti. Kalben, NTV Radyo dinleyicilerine müzik hayatından ve “Sonsuza Kadar” isimli yeni albümünden bahsetti.

06.11.2017 - 12:36

Kalben: Korkusuz şarkılar yazdık

Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitiren Kalben,  müzik serüveninin nasıl başladığını anlattı. Ünlü şarkıcı, “Annem her zaman bir diploma sahibi olmam gerektiğini söylerdi, sanatı meslek olarak edinmemi hiçbir zaman istemedi. Ben de ailemi mutlu etmek ve gururlandırmak için o bölüme burslu olarak girdim. Bitirdiğimde diplomasiyle ilgilenmeyeceğimden emindim” dedi.

Müziği ve yazmayı çocukluğundan beri çok sevdiğini ancak bunun üzerine bir kariyer yapmayı düşünmediğini anlatan şarkıcı, “Lojistik sektöründen gazeteciliğe kadar çok farklı alanlar denedim. Sonra İstanbul’a geldim. ‘Sadece’ ve ‘Saçlar’ adlı kendime ait şarkılarla bir anda o güzel insanların kalbine girdim. Müzik serüvenim de böyle başladı” dedi.

“HER ZAMAN BENİM İDOLÜM VE İLHAM KAYNAĞIMDI”

“Sonsuza Kadar”ın çoğu şarkısının sözleri ve müziğinin kendine ait olduğunu belirten Kalben, sadece bir parçanın Nil Karaibrahimgil’e ait olduğunu söyledi.

Kalben, ünlü şarkıcıyla tanışma hikayesini ise “Nil Karaibrahimgil, tek başıma gitar çaldığım dönemde benimle ilgili çok güzel yazılar yazdı. Sonra benimle tanışmak istedi ve inanılmaz mutlu oldum. Çünkü benim yolumu açmış bir insan ve gitarıyla yürümüş bir kadın. Dünya güzeli, özgür, kendi sözünü ve sesini hiç sakınmamış bir insan. O yüzden her zaman ‘Benim idolüm ve ilham kaynağım’ diyebileceğim biriydi. Onunla tanışmak beni çok mutlu etti” sözleriyle anlattı.

“İZ BIRAKABİLECEĞİMİZİ ANLATAN KORKUSUZ ŞARKILAR YAZDIK”

Albümdeki her şarkının ayrı bir hikayesi olduğunu söyleyen Kalben, “Albümde yer alan  hikayelerin; birlikte yas tutabildiğimizde, gülebildiğimizde, sevgiyi dışlamadığımızda, seveni ötekileştirmediğimizde ne kadar mutlu ve huzurlu olabileceğimizi anlatmasını istedik.  Bu şarkılar; birlikte olduğumuz zaman, birbirimizin acısına körleşmediğimiz zaman gerçek bir devrimin parçası olabileceğimizi, gerçekten bu dünyada iz bırakabileceğimizi anlatmak isteyen korkusuz şarkılar” dedi.

“HERKESİN EŞİT, ÖZGÜR VE MUTLU YAŞAYABİLDİĞİ BİR DÜNYAYA İNANIYORUZ”

Kalben, albümde yer alan “Ben Her Zaman Sana Aşıktım” şarkısına klip çekmelerinin nedenini “O şarkı, beni kıpır kıpır yapıyor ve bir şeylere isyan ederken aynı zamanda dans da edebileceğimizi hissettiriyor” sözleriyle anlattı.

Ayrıca, albümün arka kapağında bütün şarkıların isimleri küçük harflerle yazarken “Efendi” parçasının büyük harfle yazılmasının nedenini “Efendi’ albümde kırılma noktası oldu. Albümün kayıt sürecine iki hafta kala bana ilham gelerek ortaya çıktı. Onun ayrı bir yeri var. Bir de biz dünyada efendi ve kölelere inanmıyoruz. Herkesin eşit, özgür ve mutlu yaşayabildiği bir dünyaya inanıyoruz” sözleriyle açıkladı.

“ŞARKILAR ÜZERİNDE UĞRAŞMIYORUM, BİR ANDA OLUYORLAR”

İkinci albümünün çıkış hikayesini anlatan Kalben, “Bu albümde eşimle tanıştığım ilk gün ona yazdığım şarkı da var, çok sevdiğim bir hamile dostumuza otobüste yer vemeyen hergeleye yazdığım şarkı da var. Ben kendimi bir kanal gibi düşünüyorum ve o kanala şarkılar geliyor. Oturup yıllarca şarkılar üzerinde uğraşmıyorum, bir anda oluyorlar” dedi.

Şarkılarının dizide yer almasının kendisini çok mutlu ettiğini belirten şarkıcı, “Bu durum beni çok heyecanlandırıyor. Çünkü bu vesileyle mandalina soyan büyükannelere, torununu azarlayan dedelere de ulaşmış oluyorum” dedi.

“YARA’, HAYATTA ÇOK SEVDİĞİM DOSTLARIMI KAYBETMEMİ ANLATIYOR”

Albümde şu aralar üst üste dinlediği “Yara” şarkısının gözbebeği olduğunu söyleyen Kalben, “Genelde şarkının hikayesini dinleyenlere bırakırım, ‘Onlar kendi hikayelerini oluştursun’ diye. Yara’nın hikayesi, hayatta çok sevdiğim dostlarımı kaybetmemle ilgili ve inandığım insanlar tarafından inanamayacağım kadar garip durumlar içinde kalmamla ilgili” dedi.

“DİJİTAL PLATFORMDA HER ŞEY HAKKIYLA OLSUN”

Ünlü şarkıcı, dijital platformdaki müzik hayatıyla ilgiliyse, “Çok güzel ve yeni bir durum. Ama telif konusunda çok dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Müzik üretenlerin, enstrüman çalanların, albümün fotoğrafını çekenlerin, albümü basanların da hakları var. Bunları unutmamalıyız. Yoksa dijital platform harika bir ortam. Benim de orada videom yayınlandı ve çok güzel insanlarla buluştum. Ama bu albümü yaparken işin emek tarafının ne kadar önemli olduğunu anladım.  Dijital platformda da her şey hakkıyla olsun” dedi.

“DÜNYADAKİ BÜTÜN ÇOCUKLARI ÇOK SEVİYORUM”

“Lulu’nun Maceraları” diye kitap serisi olduğunu söyleyen şarkıcı, ileride çocuk şarkıları albümü yapmak istediğini de anlattı. Kalben, “Dünyadaki bütün çocukları çok seviyorum. Anne, baba ve çocuk arasındaki o eşsiz bağın bir parçası olmak çok isterim. Ama şu an “Sonsuza Kadar” albümünün yolculuğu baya uzun sürecek” dedi. 

Hafta içi her akşam 18.20’de yayınlanan 20 Dakika’nın tekrar bölümleri, ntvradyo.com.tr’de.

Sayfa Yükleniyor...