Osmanlı dönemine ait Kanuni Sultan Süleyman Camisi'nin de içinde yer aldığı Zigetvar Kalesi'nde düzenlenen ''Kanuni Sultan Süleyman Camisi'' tanıtım seminerine katılan Fazekas, geçen yıl Kanuni Sultan Süleyman ve Macar komutan Miklos Zrinyi'nin vefatının 450. yıl dönümü dolayısıyla çeşitli etkinliklerin düzenlendiğini söyledi.

450. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Zigetvar Kalesi'nin yenileme projelerine ciddi yatırımların gerçekleştirildiğini belirten Fazekas, ''450'nci yıl etkinlikleri kalenin restorasyonu konusunda önemli ilerlemelere sebep oldu. Şu ana kadar restorasyonlara 2 milyon avrodan fazla para harcandı.' dedi.

Kale içindeki caminin restorasyonu konusunda Türk ve Macar hükümetleri arasında görüşmelerin devam ettiğine dikkati çeken Fazekas, ''Tahminimce iki taraf bir yıl içinde Kanuni Camisi'nin restorasyonu konusunda anlaşma sağlayacak. Bu görüşmelerin sonucunda cami restorasyonuna başlanacak. Restorasyon sürecinin 2-3 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanacağını düşünüyorum. Cami ile iç içe olan sarayın birbirinden ayrılması ve bir cam duvarla birleştirilmesi düşünülüyor. Bununla hem cami hem de kalede yer alan saray ortaya çıkarılmış olacak. Restorasyon sonrası cami kültürel mekan, saray ise müze olarak hizmet verecek.'' diye konuştu.

1566 yılındaki Zigetvar kuşatması sırasında hayatını kaybeden Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organlarının defnedildiği yer ve Türk-Macar Dostluk parkının da Zigetvar kentinde yer aldığına dikkat çeken Fazekas, şehirde bulunan Osmanlı dönemine ait eserlerin turistik açıdan da şehir için önemli olduğunu belirtti.