Fransız Kültür Merkezi bu serginin yurtdışındaki hazırlıklarını, tanıtımını ve promosyonunu Roman de Kermadec’in (Kate Barry’nin oğlu ve hak sahibi) destekleri ile, sergi küratörü, gazeteci ve fotoğrafçı Aline Arlettaz ile beraber ve Gallois Montbrun ve Fabiani Ajansı ile birlikte gerçekleştiriyor. 9 Mart 2016 tarihinden itibaren Fransız ve dünya sinemasının 25 kadın sanatçısının portreleri İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde sergilenecek.

Etkinlik türü: Sergi

Etkinlik ismi: “Actrices”

Sanatçı: Kate Barry

Mekan: İstanbul Fransız Kültür Merkezi

Tarih: 09/03/2016-18/04/2016

Küratör : Aline Arlettaz

Yapım : Institut français

Tasarım : Benjamin Baltimore

Copyright : Kate Barry

Aralık 2013’te zamansız aramızdan ayrılan Kate Barry’e ve büyük fotoğraf yeteneğine saygı duruşu. Kate Barry vesilesi ile başta Fransız sineması olmak üzere sinema dünyasının ünlü yıldızları olduğu kadar yeni yeteneklerinin de yer aldığı kadın sanatçılara da bir saygı duruşu bu sergi.

Fransız Kültür Merkezi ve sinema departmanı kadınlara adanmış bu orijinal sergiyi sunuyor olmaktan heyecan duyuyor. Sergi Fransız Kültür Merkezi tarafından, gazeteci ve fotoğrafçı Aline Arlettaz küratörlüğünde, Kate Barry’nin oğlu Roman de Kermadec’in katkısı ve serginin uluslararası dağıtımı için AXA’nın desteği ile gerçekleştiriliyor. Fransız Kültür Merkezi başta Jane Birkin olmak üzere, Renate Gallois Montbrun & Guillaume Fabiani Ajansı’na projeye yatırımlarından dolayı müteşekkirdir.

Benzersiz sanatçı bakışı ışığında karmaşa ile sadeliği harmanlayan Kate Barry’nin portreleri, kompozisyon ile fotoğraftaki sahne düzeninin yalınlığı ve arka plandaki titiz çalışmaları ile olağanüstü güzellikleri ve tarif etmesi zor, sessiz ve hüzünlü ortamı ile izleyicisini etkisi altına alıveriyor.

Bir portreden diğerine çağdaşı geçmişten yadigar kalanlara bağlayarak, gerçek ya da hayali bir mahremiyetin hassas ifadesinde hayat bulan bedenleri ve sıra dışı dekorları bir araya getirerek paradoksal bir estetik ortaya çıkarıyor. Bir fotoğraftan diğerine, siyah beyaz ya da renkli, yeniden gözden geçirilmiş ve kuralların dışına çıkılmış olsa da sanat tarihi çaktırmadan karşımıza çıkıveriyor: cariyelerin terkedilmiş bedenlerinin çağrışımı, barok usulü ayna kullanımı, Man Ray tarzındaki Elsa Zylberstein’ın o güzel portresindeki gerçeküstü esinlenme...

25 KADIN SANATÇI PORTRESİ

 Isabelle Adjani

 Sabine Azéma

 Monica Bellucci

 Jane Birkin

 Helena Bonham-Carter

 Valéria Bruni-Tedeschi

 Amira Casar

 Laetitia Casta

 Sofia Coppola

 Béatrice Dalle

 Catherine Deneuve

 Lou Doillon

 Adèle Exarchopoulos

 Charlotte Gainsbourg

 Hafsia Herzi

 Isabelle Huppert et Emmanuelle Béart

 Sandrine Kiberlain

 Mélanie Laurent

 Sophie Marceau

 Chiara Mastroianni

 Géraldine Pailhas et Charlotte Gainsbourg

 Vanessa Paradis

 Ludivine Sagnier

 Audrey Tautou

 Elsa Zylberstein

KATE BERRY KİMDİR?

8 Nisan 1967 tarihinde Londra’da dünyaya gelen ve 11 Aralık 2013 tarihinde Paris’te hayata veda eden Kate Barry, oyuncu ve şarkıcı Jane Birkin ile besteci John Barry’nin kızı. 1984 yılında Paris’te Ecole de la Chambre Syndicale de la Haute Couture’den mezun olan Barry stilist olarak çalışır. 1996 yılında fotoğrafçı olarak kariyerine devam eder. Barry, Vogue ve Elle dergisinin farklı ülkelerdeki yayınlarının yanı sıra Paris-Match, Sunday Time Magazine, Madame Figaro gibi saygın dergiler ile çalışır.

Birçok sanatçının (Jane Birkin, France Galle, Carla Bruni vs.) cd kapaklarını da gerçekleştiren Kate Barry, ünlü markaların reklamları için çalışmalar yaptı. Barry’nin ilk sergisi 2000 yılında Tokyo Bunkamura Galerisi’nde gerçekleştirildi. Bu sergiyi Fransa, İtalya ve Japonya’da çok sayıda sergi izledi. Yazar Philippe Dijan hakkında bir belgesel yazıp yöneten Barry, La Table Ronde yayınevinden, yazar Jean Rolin’in metni ile katkı yaptığı, Dinard, essai d’autobiographie immobilière isimli bir kitap yayınladı.