Kayahan'a doğum günü hediyesi

Yazdığı şarkılarla Türk Pop müziğine damga vuran “büyük usta” Kayahan’a NTV’den saygı duruşu niteliğinde bir belgesel... "Söz ve Müzik Kayahan" özel bölümü...

NTV Haber 27.03.2015 - 12:12

Kayahan'a doğum günü hediyesi

Şarkılarını büyük özen ve titizlikle yazan usta bir müzisyenin kariyerinin zorlu ve mücadeleli ilk yıllarından her biri gönlümüze işleyen unutulmaz şarkılarıyla zirveye giden öyküsü. “Yemin Ettim”den “Bir Aşk Hikayesi”ne, “Geceler”den “Esmer Günler”e, “Seni Seviyorum”dan “Sarı Saçlarından Sen Suçlusun”a hepimizin gönül sayfasına adını altın harflerle yazdıran Kayahan’ın müzik yolculuğu özel röportajlar ve arşivlerden unutulmaz kayıtlarla NTV’de.

29 Mart'ta 66 yaşını kutlayacak olan Kayahan'ın eşi İpek Açar’dan Nilüfer, Demet Sağıroğlu, İskender Paydaş, Suat Suna gibi kariyerinin her aşamasına tanık olan yakın sanatçı dostlarına,   Sezen Aksu’dan Mine Koşan’a, Mustafa Ceceli’den Emre Aydın’a, Gülben Ergen’den Funda Arar’a,  Yonca Lodi, Öykü Berk, Gülşen, Ozan Çolakoğlu, Mehmet Erdem ve daha birçok önemli müzisyen NTV’ye özel verdikleri röportajlarda Kayahan’ı anlatıyor...

Türk pop müziğin 40 yıllık tarihi Kayahan şarkılarıyla bir kez daha yazılacak. Yolu sevgiden geçen herkes bir kez daha Kayahan’ın unutulmaz şarkılarıyla “aşk”ı, “hasret”i, “özlem”i ve “tutku”yu hatırlayacak.

Danışmanlığını Yavuz Hakan Tok ve Hakan Eren’in yaptığı, NTV’den Handan Özsoy ve Suat Kavukluoğlu’nun hazırladığı  “Söz ve Müzik: Kayahan” belgeseli, usta sanatçının doğum günü de olan  29 Mart Pazar günü  21.00’da NTV’de ekrana gelecek.

Belgesele özel röportaj veren sanatçı dostlarının yorumlarından bölümler:

SEZEN AKSU

Albümde “Odalarda Işıksızım”ı yorumladım. Çok ilginç bir hatırası var o şarkının bizde. Ben çok nadir otelde kalırım. Böyle sıkıntılı bir dönemimdi. Çırağan oteline gittim. Sakin kafamı dinleyeceğim falan diye düşünüyorum. Yan odadan bir ses geliyor. “Odalarda Işıksızım” diye. Ay bir eğildim baktım, perdeler kapalı sonuna kadar. Ve Kayahan'ın sesi geliyor. Sonra çaldım kapıyı. Dedim ki “Oğlum, şu perdelerini açayım da gözüm ışık görsün, tabii ışıksız kalırsın.” Böyle ortak bir anımız var. İkimiz de kaçmışız o sırada otele.

MUSTAFA CECELİ

Kayahan ağabeyin söylemleri nettir. Söyleyeceklerini dolandırmadan, çatır çatır söyler. “Sarı Saçlarından Sen Suçlusun” der, orada bir betimle, benzetme yapmaz, dan diye söyler. Bir de öyle güçlü ve farklı skalalarda şarkılar yapmış ki, mesela “Yemin Ettim”i İbrahim Tatlıses’ten dinleyince “Vay be” dersiniz.

EMRE AYDIN

Benim ilk aldığım albüm bir Kayahan albümüydü. Büyük hayranıydım. Zaten müzikle ilgilenen benim yaşlarımdaki herkesin en büyük idollerinden biriydi Kayahan ağabey. Onun yolundan giden birçok müzisyen oldu.

SILA

Kalemini biraz hançer gibi kullanıyor olması beni çok teşvik eden unsurlardan birtanesi ve dediğim gibi özgün olması.Bizim de yapabileceğimize yani direncimizin yüksek kalabileceğine işaret. Çok az geliyor bu kadar iyi söz yazarı ve besteci yani bir jenerasyonu çok güzel temsil ettiler aslında onlar.

DEMET SAĞIROĞLU

Kayahan ağbi benim müzikteki babamdır. Çünkü,konservatuar yıllarımda ilk sahneye çıktığım ,ilk elime mikrofon aldığım şahıstır ve bana çok şey öğretmiştir.Okulun dışında ;sahneyi öğreten insandır ,şarkı söylemeyi öğreten insandır vokal yapmayı ondan öğrendim ,şarkı söylemeyi ondan öğrendim.

MİNE KOŞAN

Ben onun bestelerini çok seviyorum. Özellikle de " Allahım Neydi Günahım " bestesini bana teklif etmesi çok onore etti. Çünkü o zaman bir televizyon programında izlemiştim .Bu parça yeniydi.Bu besteyi yeni yapmıştı.Ben de ameliyat geçirmiştim .Ameliyatlıyken bu şarkıyı dinledim ve televizyona bağlandım telefonla ve "bu şarkıyı bana vermeniz lazımbu şarkıyı çok sevdim  ve ağladım ondan dinlediğim zaman hatta .O kadar duygulandım

İSKENDER PAYDAŞ

İkinci babam gibiydi. Artık her şeyi ona soruyordum. Onun bana anlattığı şekilde adımlarımı atmaya çalışyordum. Bana böyle çok büyük katkısı oldu.

KAYAHAN'IN ALBÜMLERİ

Canım Sıkılıyor Canım (1981) (Uzunçalar)
Merhaba Çocuklar (1987)
Benim Şarkılarım (1988)
Benim Şarkılarım 2 Siyah Işıklar (1989)
Yemin Ettim (1991)
Odalarda Işıksızım (1992)
Son Şarkılarım (1993)
Benim Penceremden (1995)
Canımın Yaprakları (1996)
Emrin Olur (1997)
Beni Azad Et (1999)
Gönül Sayfam (2000)
Ne Oldu Can? (2002)
Kelebeğin Şansı (2004)
Biriciğim'e (2007)
Kayahan En İyileri No.1 (2014)

Sayfa Yükleniyor...