Uzun bir aradan sonra tiyatro sahnelerine dönen Güven Kıraç'la tecrübeli oyuncu Emre Karayel'i bir araya getiren 2 kişilik oyun "Kredi"nin prömiyeri, "Trump Kültür ve Gösteri Merkezi"nde yapıldı. 

Oyun öncesi AA muhabirine açıklama yapan oyuncu Güven Kıraç, herkesin hayatında bankalarla sorun yaşayabileceğini belirterek, "Zorda kaldığımız anlar, zorda kaldığımız ilişkiler ve durumlar olmuştur mutlaka. Kredi meselesi de çok güncel bir mesele. Bütün dünyanın meselesi. Biliyorsunuz ki Yunanistan, Arjantin, Güney Amerika ülkeleri, İspanya, Türkiye çeşitli zamanlarda böyle kriz ortamlarına, bankacılık krizlerine maruz kalıyorlar. Herkesin krediye ihtiyacı var. Herkes krediye başvuruyor. Herkes kredi almak istiyor" dedi. 

"Kredi"nin ilginç ve güncel bir oyun olduğuna vurgu yapan Kıraç, şunları söyledi: 

"Sosyo-ekonomik politikaları eleştiren bir oyun yazmış Jordi Galceran. Oyunun başında bir yerde, bir kırılma oluyor kredi meselesiyle ilgili. Oradan sonra bambaşka bir sürpriz bekliyor seyirciyi. Biraz insan ilişkileri üzerine, biraz kadın, erkek ilişkileri üzerine güzel bir parodi diyebiliriz."

Oyunda, bankadan kredi almaya çalışan vatandaşı canlandıran Emre Karayel de heyecanlı olduklarını aktararak, "Kredi almaya çalışan, paraya çok ihtiyacı olan birisinin, kredi verilmemesi karşısında krediyi alabilmek için neler yaptığını göreceğimiz bir oyun. Hem finansal ekonomiyi biraz eleştiriyoruz hem paranın ilişkilere olan etkilerini biraz konuşuyoruz. Çünkü 'parası olan aşk yaşar'a geldik artık neredeyse" diye konuştu. 

Oyunun yardımcı yönetmeni Mahir İpek ise izleyenlerin iyi vakit geçireceğini anlatarak, "Dünyada herkes neredeyse bir şekilde krediyle yaşıyor. Onun dışında, bankadan para isteyen bir vatandaşla banka müdürü arasındaki ilişkilerin, daha sonra kendi özel hayatlarına kadar savrulması ve hayatlarının alt üst olması üzerine iyi bir komedi izleyecekler" ifadelerini kullandı. 

Oyunun bir sonraki gösterimi 8 Ocak'ta

İspanyol oyun yazarı Jordi Galceran'ın, İspanya'da ekonomik kriz ilk sinyallerini vermeye başladığında kaleme aldığı oyunun yönetmenliğini İskender Altın üstlendi. Ceyhun Yılmaz, Erkan Can, Deniz Akkaya, Ayşe Tolga ve Ezel Akay gibi ünlü isimlerin de izlediği komedi türündeki 2 perdelik oyunun Türkçe çevirisini Deniz Yıldız yaptı. 

Dekor ve kostüm tasarımını Şirin Dağtekin'in üstlendiği "Kredi"nin bir sonraki gösterimi, 8 Ocak'ta Kadıköy Halk Eğitim Merkezi sahnesinde izlenebilecek.