Küba'da Rolling Stones heyecanı

Küba'nın Batı açılımına müzik boyutu da eklendi. Rock müziğin dev ismi İngiliz The Rolling Stones, Küba'da bugün ilk konserini veriyor. Ücretsiz konseri yüz binlerce Kübalı müzikseverin izlemesi bekleniyor.

DW Türkçe 25.03.2016 - 11:11

küba-konser.jpg

The Rolling Stones grubun internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Dostluk Konseri (Concert for Amity) adlı etkinliğin başkent Havana'daki Ciudad Deportiva'da düzenleneceği belirtildi. 

MİCK JAGGER'DAN İSPANYOLCA MESAJ 

Grubun solisti, 72 yaşındaki Mick Jagger, İspanyolca yayınladığı mesajda, "Şimdiye dek akla gelmeyecek mekânlarda sahne aldık. Ama bu konserin bizim için ayrı bir anlamı var, umarız Küba'daki dostlarımız için de öyle olur" ifadelerine yer verdi. Jagger'ın video kaydı cubainformacion.tv adresinde yayınlandı. 
 
KONSER NEDEN ÜCRETSİZ? 
 
Bir İngiliz rock grubunun Küba'da sahne alacağı ilk etkinlik olan konser ücretsiz olacak. The Rolling Stones, buna gerekçe olarak ülkede ortalama aylık ücretin 20 – 25 dolar civarında olmasını gösterdi. Konser, merkezi Karayipler'deki Curaçao adasında bulunan bir vakıf tarafından finanse ediliyor. Vakıf, "ülkeler arasında dostluk ilişkilerinin geliştirilmesi" için faaliyet gösteriyor.  

YÜZ BİNLER İZLEYECEK
 
Ücretsiz biletler etkinlik öncesi dağıtılmadığından konseri izlemek isteyenlerin uzun kuyruklar oluşturması bekleniyor. Konseri en az 200 – 400 bin arasında müzikseverin izlemesi bekleniyor. 

KÜBALI MUHALİF MÜZİSYENLERİN ELEŞTİRİSİ 
 
The Rolling Stones'in Havana konseri bazı Kübalı müzisyenler tarafından eleştirildi. Alman basın ajansına konuşan "Porno para Ricardo" isimli punk rock grubunun solisti Gorki Aguila, "Şahsen insan haklarını ihlal eden bir ülkede asla konser vermezdim. 
 
"REJİMİ GÜÇLENDİRİYOR" 
 
The Rolling Stones, burada konser vererek Raul Castro liderliğindeki rejimi güçlendiriyor" dedi. Aguila, Küba'da sahneye çıkmalarına izin verilmediğini, sürekli gözaltına alındığını ya da ev hapsinde tutulduğunu savundu. 

Sayfa Yükleniyor...