Kültür Yayınları 60 yaşında

Cumhuriyetin en köklü yayınevlerinden biri olan ve Hasan Âli Yücel tarafından 1956’da kurulan Kültür Yayınları 60. yaşını kutluyor.

10.11.2016 - 17:21 | Son Güncelleme : 10.11.2016 - 17:23

Kültür Yayınları 60 yaşında

Türkiye İş Bankası tarafından, eski milli eğitim bakanlarından Hasan Ali Yücel’in desteğiyle 1956 yılında kurulan Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 60. yılını kutluyor.  Bu kapsamda, İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Kültür Yayınları Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Ertürk ve Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan’ın ev sahipliğinde bir tören düzenlendi. Törene; Kültür Yayınları’nın kurucusu Hasan Âli Yücel’in kızı Gülümser Yücel’in yanı sıra Doğan Hızlan, Sabahattin Rahmi Eyüboğlu, Aydın Boysan, Bülent Eczacıbaşı, Bedri Baykam, Necati Tosuner ve Gülten Dayıoğlu gibi çok sayıda bilinen isim katıldı.

Ersin Özince
Ersin Özince

Ersin Özince, İş Bankası Oditoryumu’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Kültür Yayınları’nın, Türkiye’nin kalkınmasına katkı sağlamak ve refahını yükseltmek misyonuyla kurulan bankanın kuruluş felsefesinin kültür ve sanat hayatındaki yansıması olduğunu vurguladı. Kültür Yayınları’nın, yayıncılık faaliyetinin çok ötesinde Cumhuriyet’in değerlerine sahip çıkma, aydınlanmacı ve çağdaş kuşakların yetişmesine katkıda bulunma gibi bir amacı bulunduğunu ifade eden Özince, “Bizim işimiz ne bankacılıktır ne yayıncılıktır. İşimiz vatandaşlarımızın çağdaş medeniyetle mütenasip, mutlu, müreffeh yaşaması için üstlendiğimiz görevle bağdaşık katkıda bulunmaktır. Bu kapsamda geldiğimiz yol önemli” dedi.

İş Bankası Kültür Yayınları; tarih ve anı kitaplarından çocuk ve ilk gençlik yayınlarına, nehir söyleşilerden sanata, modern klasiklerden Türk ve dünya edebiyatının en iyi örneklerine, sosyal ve beşeri bilimlerden inceleme ve araştırmaya, ekonomi ve iş idaresinden bireysel gelişime kadar uzanan çok geniş bir yelpazede eserler sunuyor. Saygın bir kurum olarak okuyucuların büyük bir beğeni ile takip ettiği yayınevi, yayımladığı kitaplar ile de birçok araştırmacı tarafından başvuru kaynağı olarak kullanılıyor.

7 BAŞLIKTAN 300 BAŞLIĞA

Kültür Yayınları’nın 60. kuruluş yıldönümü vesilesiyle İş Sanat Kibele Galerisi’nde gerçekleştirilen 60 Yılın Sergisi’nde; Ahmet Hamdi Tanpınar’dan Attila İlhan’a, Homeros’tan Hayyam’a Türk dilinin ve dünya edebiyatının inşasında payı bulunan birçok yazar ve çevirmene ev sahipliği yapan yayınevinin 7 başlıktan 300 yeni başlığa yükselen zengin üretimine ait tarihi ve bugünü mektuplar, kitaplar, el yazmaları ve hatıralarla görmek mümkün.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...