NTV

"Kurt Wallander"in yaratıcısı Henning Mankell öldü

ntv.com.tr

Sanat

İsveçli polisiye roman yazarı Henning Mankell 67 yaşında hayata veda etti. İnsan hakları savunucusu kimliğiyle de tanınan Mankell Gazze'ye 2010'da insani yardım götüren gemilerin yolcuları arasındaydı. Mankell, Filistin politikası nedeniyle İsrail'e sert eleştiriler yöneltmesiyle tanınıyordu.

"Komiser Kurt Wallander" karekterini yaratan İsveçli polisiye roman yazarı Henning Mankell 67 yaşında İsveç'in Göteburg kentinde yaşamını yitirdi.

Romanları 40 dile çevrilen Henning Mankell akciğer kanseri olduğunu kamuoyuna açıklamıştı.

Kansere karşı verdiği savaşı da kitaplaştıran Henning Mankell, 2014 yılında kansere yakalandığını öğrendiğinde yaşadıklarını yazmıştı.

Disk kayması kuşkusuyla Stokholm'de doktora gittikten sonra akciğer kanseri olduğunu öğrenen Mankell duygularını şu sözlerle dile getirmişti: "Benim için bir felaket oldu. O ana dek her şey normaldi. Birden her şey yok oldu. Benim ailemde kimse kanserden ölmemişti. Her zaman başka bir şeyden öleceğimi düşünürdüm."

BERGMAN'IN KIZIYLA EVLİYDİ

Dünyaca ünlü yönetmen Ingmar Bergman'ın kızı Eva Bergman'la evli olan 67 yaşındaki yazar Henning Mankell, insan hakları savunucu kimliğiyle de ön plana çıkıyordu.

MAVİ MARMARA KATLİAMINI ANLATMIŞTI

Filistin politikası nedeniyle İsrail'e sert eleştiriler yönelten Henning Mankell, 2010 yılında Gazze ambargosunu delmek için yola çıkan konvoyun üyelerinden biriydi. Mavi Marmara gemisiyle birlikte yola çıkan İsveç gemisi "Sofia" ile yolculuk yapan Mankell yaşadıklarını uluslararası kamuoyu önünde defalarca anlattı.

Henning Mankel, 2010 yılında Gazze'deki amborgoyu delmek için yola çıkan insani yardım konvoyu aktivistleri arasında yer alıyordu. 
Henning Mankel, 2010 yılında Gazze'deki amborgoyu delmek için yola çıkan insani yardım konvoyu aktivistleri arasında yer alıyordu. 

Mavi Marmara gemisi uluslararası sularda İsrail askerleri tarafından saldırıya uğramış ve 10 Türk vatandaşı saldırıda hayatını kaybetmişti.

"MAVİ MARMARA'DA GECEYARISI" 

Bu saldırı sonrası da İsrail'i sert eleştiren Mankell, İsrail askerlerinin hedef gözeterek gemideki insanları katlettiğini belirtmişti. "Mavi Marmara'da Geceyarısı" isimli bir kitabın yazarları arasında Henning Mankell de yer alıyordu.

YOKSULLUKLA MÜCADELE

İsveç ve Mozambik'te yaşayan Henning Mankell Afrika'da yoksullukla mücadele ediyordu. Afrika'daki insanların okur-yazar olması için savaşım veriyordu.

ETİKETLER