Karaciğer kanseri tedavisi gördüğü hastanede 65 yaşında hayata gözlerini yuman tiyatro sanatçısı Levent Kırca , son yolculuğuna uğurlandı.

Levent Kırca için ilk anma Kadıköy'deki kendi adına olan tiyatroda yapıldı.

Levent Kırca Tiyatrosu'ndaki anmaya Levent Kırca'nın oyuncu arkadaşları, öğrencileri, ailesi ve sevenleri katıldı.

Anma sırasında usta oyuncunun bazı öğrencileri gözyaşlarını tutamadı.

“TEK VASİYETİ VARDI”

Levent Kırca'nın eski öğrencisi ve aynı zamanda asistanı olan tiyatro oyuncusu Bülent Demir, kendisini herkesin sevdiğini söyledi.

Demir, “Tek vasiyeti, 'Tiyatrom yaşasın' diyordu. Tiyatrosunu yaşatmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız" dedi.

Levent Kırca için daha sonra Levent'teki Afet Yolal Camisi'nde cenaze namazı kılındı. 
Sevenleri yağmur ve soğuk havaya rağmen ünlü sanatçıyı son yolculuğunda yalnız bırakmadı.

Kırca’nın ailesi, cenazede taziyeleri kabul etti. Çocukları, babalarının tabutu başında gözyaşı döktü.

OYA BAŞAR KONUŞMAKTA ZORLANDI

Kırca'nın eski eşi Oya Başar, konuşmakta güçlük çekerek, "Bizim için çok değerliydi. Biz onu çok sevdik. En son oğlumuzun düğününde görüştük. İnşallah huzur içinde uyur" ifadelerini kullandı.

"KELİMELER KİFAYETSİZ"

Sanatçının küçük oğlu Umut Kırca, babasının çok önemli bir sanatçı olduğunu ve 50 yılda büyük işlere imza attığına vurgu yaparak, "Bizim için kelimeler kifayetsiz. Babamı çok seviyorlar sağolsunlar. Bütün Türkiye buraya gelmeye, yanımızda olmaya çalışıyor. İnsanların sevgisi çok önemli" dedi.

Zor olsa da babasının işlerini devam ettirmeye çalışacağını dile getiren Umut Kırca, "Temmuzda oyununu oynuyordu. Ağustos'tan bugüne, 2 ay içerisinde hızla gelişen bir tablo. Böyle olacağını biliyorduk maalesef" diye konuştu.

Levent Kırca’yla yıllarca beraber çalışan Sinan Bengier “Vadesi bu kadarmış, hepimizin başı sağolsun” diye konuştu.

Levent Kırca’nın ölümünün Türk mizahı için büyük kayıp olduğunu vurgulayan oyuncu Demet Akbağ da “Çok zaman birbirimizi izlemeye gittik. Ama birlikte çalışmak kısmet olmadı. Ama bütün gençliğimiz, onunla büyüdük,onun mizahıyla büyüdük. Olacak o kadar çocuklarıyız hepimiz” dedi.

Uzun yıllar birlikte çalıştığı oyuncu arkadaşı Ferdi Atuner, son zamanlarda vefat eden tüm sanatçılara rahmet dileyerek, "Birbirimizi camilerde, musalla taşlarında görmeye başladık maalesef. Levent, adam gibi bir adamdı. Çok değerli bir sanatçıydı ve insanların nabzını elinde tutabilen bir kişilikti. Yazar, oynar ve oynatırdı. 'Olacak o kadar' ama bundan sonra hiç olmayacak" dedi.

Tiyatro oyuncusu Behzat Uygur, yeri dolmayacak insanların yavaş yavaş eksildiğine dikkat çekerek, "Levent abi çok değerli bir tiyatro adamıydı. Benim de baba dostumdu, abimdi. Zaten üzüntülü günler yaşadığımız şu dönemde Levent abinin ayrılışı da hepimizi çok üzdü" ifadelerine yer verdi.

Kırca ailesini yalnız bırakmayan isimlerden Perran Kutman "Artık içim boşaldı, söylenecek hiçbir şey kalmadı ki. Çok acı çekiyoruz" dedi.

Son günlerinde Kırca'ya selamlarını ve sevgilerini ilettiğini kaydeden Kutman, "İlk şehit haberleri geldiğinde çok acı çektim. Saatler sonra birşeye güldüm. Sonra o güldüğüme utandım. Daha sonra güldüğüme utanmama utandım. Biz gülmeliyiz. Milletçe, hepimiz gülmeliyiz" şeklinde konuştu.

Oyuncu Ferdi Merter, Türk toplumunun adam gibi bir sanatçısını kaybettiğini ve onun hengameden kurtularak, rahata erdiğini söyledi.

Sanatçı Erol Evgin, Kırca'nın yeryüzünün en büyük mizah ustalarından biri olduğunu dile getirerek, "Mizah insanın aklını ve ruhunu korur. Korumasız kaldık. O bizi yarım asır güldürdü. Allah da onu güldürsün. Mekanı cennet olsun" diye konuştu.

Müzisyen Burhan Şeşen, müziğe başlamalarına Levent Kırca'nın vesile olduğuna dikkati çekerek, "1983 yılında verdiğimiz bir konserden sonra bir oyun metni verdi ve böylece başladı. Üzerimizde emeği, hakkı çok fazladır. O yüzden son görevimizi yapmak için buraya geldik. Umarım veda mektubunda yazdığı gibi, gittiği yerde çok mutlu olur Levent abi" dedi.

Oyuncu ve televizyon programı sunucusu Gafur Uzuner de çok üzgün olduğunun altını çizerek, "Benim hayatımda çok önemli bir sanatçı ve usta. Üniversiteye girdiğim zaman, tiyatroya profesyonel olarak Levent abinin yanında başladım. Yeri doldurulamayacak birisi. Önemli bir kayıp. Rahmet diliyorum" ifadelerini kullandı.

Oyuncu Mehmet Aslantuğ da “Daha güzel bir dünyada yaşamak için dünyaya veda etti ama biz daha güzel bir Türkiye'yi kuracağız elbirliğiyle” ifadelerini kullandı.

İlişkili Haberler

İlişkili Haberler

Sezen Cumhur Önal da duygularını şu sözlerle aktardı: "Yurtdışında bir tek Türk sanatçısı var mı? Bazı müziği yapan var mı? Ama bakıyorsunuz Levent Kırca ve bu ekip, tiyatrocular Türkiye'yi taçlandırıyorlar.”

Ayberk Atilla ise sanatçıyla ilgili çıkan haberlere tepki göstererek, “Yeri dolmayacak insanlar gidiyor. Ondan daha üzücü olan da arkasından söylenen çirkin laflar. Bunu hiç hak etmiyor, zaten bunlar Müslümanlığa da sığmıyor. Başımız sağolsun” dedi.

Selahattin Taşdöğer de sanatçının içki içmediğini vurgulayarak, “Böyle peşin yargılar olduğu müddetçe biz adam olmayız” şeklinde konuştu.

Cenazeye katılan Kemal Kılıçdaroğlu da sanatçıya Allah’tan rahmet diledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, "O bizi hem güldürür hem düşündürürdü. Büyük acılar yaşadığını biliyorum. Baskılar yaşadığını biliyorum. Aslında Türkiye bunu hak etmiyordu. Levent Kırca da bunu hak etmiyordu” diye konuştu.

Levent Kırca’nın son mektubunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “O giderken 'Daha güzel bir dünyada buluşmak dileğiyle' demişti. En büyük özlemimiz de o. Daha güzel bir Türkiye'de, daha güzel bir dünyada buluşmak hepimizin ortak özlemi. Umarım onun özlemini hep birlikte gerçekleştiririz" dedi.

Cenazeye Kırca’nın eski eşi Oya Başar, kızı ve oğulları, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, , CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal, Barış Yarkadaş ve Tuncay Özkan, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Nevra Serezli, Perran Kutman, Mustafa Alabora, Nilgün Belgün, Burhan Şeşen Enis Fosforluoğlu, Ferdi Altuner, Gafur Uzuner, Mehmet Aslantuğ, Erol Evgin, Süheyl ve Behzat Uygur, Nevra Serezli, Demet Akbağ, Nuri Alço, Orhan Gencebay, Uğur Dündar, Müjdat Gezen, Sezen Cumhur Önal, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ve Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü gibi pek çok ünlü isim katıldı.

Cenaze namazının ardından Kırca'nın tabutu omuzlara alınarak cenaze aracına taşındı.

Cenazeye katılanlar Levent Kırca'yı alkışlarla son yolculuğuna uğurladı.

Bu sırada cenazeye katılan bazı kişiler “Mustafa Kemal'in askerleriyiz” şeklinde bağırdı.

Levent Kırca'nın cenazesi daha sonra Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.