"Mardin Opera ve Bale Günleri" başladı

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ile Mardin Valiliği'nce düzenlen "Mardin Opera ve Bale Günleri" başladı.

aa_picture_20150509_5272562_web.jpg

Ankara, İzmir ve Samsun Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının birbirinden değerli yerli eserlerle sahne alacağı etkinlik kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda Samsun Devlet Opera ve Balesi Anadolu’nun en sevilen türkülerinden oluşan “Senfonik Türküler” konseri verildi.

Orkestra şefi Kıvanç Tepe, solistler Soprano Esra Arslantürk, Alto Seçil Eyilikeder, Tenor Dinçer Gökçe ve Bas Cüneyt Erdoğan’in yer aldığı konserde, Anadolu’nun en sevilen ve bilinen türküleri senfonik yorumla Mardin halkının beğenisine sundu. 2 saat süren konseri vatandaşlar ilgiyle izledi.

Etkinlikte gazetecilere açıklama yapan Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ile düzenlenen etkinliğin muhteşem şekilde başladığını söyledi.

Sanatçıların ezgileri çok güzel seslendirdiğini, Mardinlilerin buna ilgiyle eşlik ettiğini aktaran Koçak, şunları söyledi:

"Mardinlilerden çok yoğun bir ilgi var. Bu sanat haftasının Mardin tanıtımına katkı sunacağı gibi Türkiye'nin özlediği görüntüyü de sergileyeceğini düşünüyorum. Baharın bu güzel akşamındaki esintilerin müzikle beraber bütün Türkiye'ye yayılmasını, ülkemizde barış ve esenlik ve huzura vesile olmasını temenni ediyorum."

ETKİNLİKLERDE 300 SANATÇI YER ALACAK

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Selman Ada ise Mardin’de olmaktan çok mutlu olduklarını, kentte 7 gün çeşitli etkinliklerin yapılacağını söyledi.

Sevgi, barış ve kardeşlik şehri Mardin’de 300 kişilik bir ekiple etkinliklerin süreceğini ifade eden Ada, önümüzdeki yıllarda etkinlikleri uluslararası boyuta taşımak istediklerini kaydetti.

Gördükleri ilgiden çok memnun olduklarını aktaran Ada, "Çok başarılı bir Mardin halkı var, ilgi çok büyük. 300 kişilik bir ekiple geldik. Bugün 60 kişi var sahnede" dedi.

Sanatseverler de böyle bir etkinliğe katıldıkları için duydukları memnuniyeti dile getirdi.

"Mardin Opera ve Bale Günleri" kapsamında 8-16 Mayıs tarihleri arasında İzmir Devlet Opera ve Balesi, "Mevlana’nın Çağrısı" bale gösterisi, Ankara Devlet Opera ve Balesi "Kanlı Nigar" müzikal komedisi ve "Harem" isimli bale gösterisi ücretsiz olarak sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Sayfa Yükleniyor...