Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti'nde, antik Helen mitolojisinin baş tanrısı Zeus için inşa edilmiş bir kült alanı bulundu.

Sabancı Vakfı'ndan yapılan açıklamaya göre, vakıf ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü desteğiyle sürdürülen 2015 yılı kazı çalışmaları tamamlandı.

Kazı alanında yürütülen çalışmalarda bölgenin bir tapınma merkezi olduğunu gösteren yazıtlı sütun parçaları, bir sunak parçası ve heykel kaidesi bulundu.

Kazı ekibinin yaptığı detaylı çalışmalar sonucunda ise bölgenin Zeus'a adanmış bir kült alanı olduğu ortaya çıktı. Yapılan kazılarda dünyada ilk defa Metropolis Antik Kenti'nde baş tanrı Zeus'un "Krezimos" sıfatıyla anıldığının belirlendi.

"Gelecek yıllarda yapılacak çalışmalar büyük önem taşıyor"

Açıklamada, Metropolis Antik Kenti Kazı Başkanı Manisa Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serdar Aybek'in şu değerlendirmelerine yer verildi:

"Bugüne kadar sosyal içerikli yapıların keşfedildiği antik kentte ilk defa dini içerikli bir alan ortaya çıkarıldı. 25 yıldır tarihin izlerini sürdüğümüz Metropolis'te bu yıl çok önemli bir bilgiye ulaştık. Yapılan çalışmalarda Zeus Krezimos kültünün sadece Metropolis Antik Kenti'nde var olduğu, hem yazıtlar hem de mimari veriler aracılığıyla kanıtlandı. Bu yıl keşfedilen kült alanın ve mimarisinin tam olarak anlaşılması için gelecek yıllarda yapılacak çalışmalar büyük önem taşımaktadır."