Michael Jackson’ın söz yazarı Rod Temperton hayatını kaybetti

Michael Jackson’ın “Thriller” başta olmak üzere pek çok hit şarkısını yazan Rod Temperton yaşamını yitirdi.

2.jpg

Michael Jackson’ın hit olan şarkılarına imza atan, “görünmez adam” lakaplı İngiliz söz yazarı Rod Temperton 66 yaşında hayatını kaybetti. 

Michael Jackson’ın seslendirdiği “Thriller”, “Off the Wall” ve “Rock with You” gibi hit parçalara imza atan söz yazarı, bir süredir kanser tedavisi görüyordu.

Yayıncısı Warner/Chappell’dan Jon Platt, yaptığı açıklamada, Temperton’ın geçtiğimiz hafta yaşamını yitirdiğini ve ailesinin özel bir cenaze töreni istediğini duyurdu.

ÖNCE GRUPLA BİRLİKTE ÇALDI

Temperton, Michael Jackson’la birlikte çalışmaya başlamadan önce Heatwave adlı disco-funk grubunda hem klavye çaldı hem de söz yazarlığı yaptı. Grubun 1976 yılında çıkan “Too Hot to Handle” ve 1978'de çıkan “Central Heating” albümlerinden sonra Temperton kendini tamamen söz yazarlığına verdi.

HİT'LERİN YAZARI

1979 yılında Temperton prodüktör olarak Michael Jackson’ın ilk solo albümü “Off the Wall” için çalıştı. Daha sonra “Thriller” albümü için de çalışan Temperton, albüme adını veren hit şarkının da yazarı oldu.

PEK ÇOK ŞARKICIYLA ÇALIŞTI

Temperton, müzik kariyeri boyunca Michael Jackson’ın yanı sıra Mariah Carey, Donna Summer Aretha Franklin, Herbie Hancock, Anita Baker, Quincy Jones ve funk müziğin diğer önemli isimleriyle çalıştı.

MICHAEL JACKSON'IN "THRILLER" KLİBİ

Sayfa Yükleniyor...