NTV

"Mikro Objelerde Fırçanın Dansı" sergisi açıldı

Anadolu Ajansı

Sanat

Aralarında üzerine resimler yapılmış küp şeker, pirinç tanesi, şehriye, iğne, ve kibrit çöpü gibi 24 objenin bulunduğu "Mikro Objelerde Fırçanın Dansı" sergisi, 1 Nisan'a kadar görülebilecek.

Mikro art sanatçısı Hasan Kale'nin "Mikro Objelerde Fırçanın Dansı" sergisi Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesinde açıldı.

Kale, "53. Kütüphane Haftası" etkinlikleri kapsamında bir de canlı performans sergileyerek kabak çekirdeği üzerine İstanbul'u resmetti.

Sanatçı Kale, mikro artın günlük hayatta her zaman kullanılan objelere farklı bir bakış açısıyla yorum kattığını söyledi.

Hem izleyenlere değişik pencereler açmak hem de farklı bakış açıları getirirken tüm dünyada yepyeni bir konuşma dili oluşturmak üzere yola çıktıklarını belirten Kale, şöyle konuştu:

"21 yıldır bu sanatla uğraşıyorum. Geriye dönüp baktığımda ne kadar doğru bir şey yaptığımın farkına varıyorum. Dünyada hemen her ülkede haberlerim çıktı. Bugüne kadar 350 farklı obje üzerinde çalışmışım. Bu alanda da tek Türk sanatçı olmaktan gurur duyuyorum. Benim lakabım da 'İncir Çekirdeğini Dolduran Adam'dır. Pirinç taneleri, meyve çekirdekleri, toplu iğne başları, vidalar, zincirler, kelebek kanatları gibi aklınıza gelebilecek her türlü şeye resim çiziyorum."

YURT DIŞINDAN BÜYÜK İLGİ

Resimlerinde Anadolu kültürünün izlerini ve İstanbul'u tasvir ettiğinin altını çizen Kale, birçok ülkenin mikro art sanatına yoğun ilgi gösterdiğini ve sergi talebinde bulunduklarını söyledi.

Sanatçı Kale, yurt içi ve yurt dışında 100'ün üzerinde sergi açtığını belirterek, yakın zamanda Hong Kong ve Dubai'de de sergiler açacağını sözlerine ekledi.

Aralarında üzerine resimler yapılmış küp şeker, pirinç tanesi, şehriye, iğne, ve kibrit çöpü gibi 24 objenin bulunduğu sergi, 1 Nisan'a kadar görülebilecek. 

Etkinlik kapsamında "Kütüphanemizin En'leri" ödülleri ise Çağaloğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adına okulun müdürü Bahar Şafak Yılmaz'a, İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Işık İlknur Selvi Sert'e ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları adına, İBB Şehir Tiyatroları Müdür Yardımcısı Yunus Akgün'e takdim edildi.

ETİKETLER