"Muhammed" filmi 4 kişiye gösterildi

Türkiye'den dört kişi, İranlı yönetmen, yapımcı ve senarist Mecid Mecidi'nin, Hz. Muhammed'in çocukluğunu konu alan filmi "Muhammed"i vizyona girmeden izledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 02.08.2015 - 10:31

"Muhammed" filmi 4 kişiye gösterildi

Filmin Cannes Film Festivali kopyasını izleyenlerden biri olan yazar İhsan Kabil, genel itibariyle ağır bir gidişata sahip olan filmde animasyon ve aksiyon sahnelerinin yer aldığını söyledi.

Kabil, 30 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen filmi, ilgili, ilgisiz her kesimin izleyebilebileceğini söyleyerek, şunları aktardı:

"Mecid Mecidi, 'Çağrı' filminden sonra gönül rahatlığıyla 'olmuş', diyebileceğimiz bir film ortaya koymuş. Sosyal panaromayı çok iyi vermiş. Filmde, batı dünyası ve izleyicisini çekecek unsurlar da mevcut. Mecidi'nin filmlerinin genelinde yer alan melodramatik unsurları, bu filmde de görüyoruz. Cesaretli bir film ortaya koymuş. Mecidi, göze alan bir yönetmen."

Ünlü yönetmen Mecidi'nin filmi, birebir ayetlerden hareket ederek çektiğini vurgulayan Kabil, "Hz. Peygamber'e dair başka çalışmaların yapılabileceğinin delili bir film" ifadelerini kullandı.

Filmin yönetmeni Mecid Mecidi
Filmin yönetmeni Mecid Mecidi

FİLMDE SALAVAT ARYA ŞEKLİNDE DÜZENLENMİŞ

Yazar Kabil, filmin Ebrehe Ordusu ve Fil hadisesiyle başladığını belirterek, yürüyen bulut olayının da filmde yer aldığını dile getirdi.

Filmde, İran ve batı müzikleriyle Salavat'ın arya şeklindeki düzenlemesinin de yer aldığını kaydeden Kabil, "Milyoner filminin müziklerini yapan Hintli A. R. Rahman, filmden hemen önce Müslüman olmuş" dedi.

İhsan Kabil, filmde, Hz. Muhammed'in arkadan görüldüğünü belirterek, "Çekimleri oldukça iyiydi. Gece çekimleri hoş. Kabe'nin görüntüsü güzel" diye konuştu.

Sanatseverlerin merakla beklediği filmin yanı sıra 5,5 saatlik bir dizi versiyonunun da olacağını aktaran Kabil, filmin çocuk sineması olmadığına vurgu yaptı.

MUHAMMED, MONTREAL FİLM FESTİVALİ'NİN AÇILIŞINDA GÖSTERİLECEK

Filmi, İhsan Kabil'in dışında, Hakkı Uygur, Murat Pay ve Hayrettin Karaman izledi.

Henüz gösterime girmeyen film, Hazreti Muhammed'in doğumundan 12 yaşına kadar geçen zamanı anlatıyor. 

Filmin dünya prömiyeri, 27 Ağustos'ta başlayacak 39. Montreal Film Festivali açılışında gerçekleştirilecek. 

Ünlü yönetmen Mecidi, Akademi Ödülleri "En İyi Yabancı Film Ödülü"nün yanı sıra Montreal Film Festivali'nde "Özel Ödül" ile 3 kez "Amerika Grand Prix Ödülü"nü kazandı.

Sayfa Yükleniyor...