NTV

Murat Daltaban ve Oğuz Kaplangı, NTV Radyo'ya konuk oldu

Sanat

Öykü Özdoğan’ın hazırlayıp sunduğu “20 DAKİKA”; oyuncu ve yönetmen Murat Daltaban ile müzisyen Oğuz Kaplangı’yı konuk etti. İkili, “Nefesinizi Nasıl Tutarsınız?” isimli tiyatro oyunundan, DOT Tiyatro’dan ve Edinburgh Uluslararası Festivali’nden bahsetti.

“DOT’un mevcut izleyici profiline yeni profil ekleniyor”

Oyunculuğun yanı sıra, DOT’un kurucu ortağı ve sanat yönetmenliği görevini de üstlenen Murat Daltaban, DOTKANYONDA’yla ilgili, “Mısır Apartmanı’nın ve G-Mall’un ardından şimdi de Kanyon’da tiyatroseverlerle buluşuyoruz. DOT’un izleyici profili değişmiyor. Aksine mevcut profile yeni profil ekleniyor. Aslında en başından beri sürekli hareket halinde olmak, farklı farklı mekanları tiyatro alanına çevirmek ve biraz daha esnek ve hareketli bir tiyatro olmayı arzuladık” dedi.

“Nefesinizi Nasıl Tutarsınız?’ bir modernizm eleştirisi”

23 Aralık’ta prömiyerini yapan ve İskoçyalı yazar Zinnie Harris’in kaleme aldığı “Nefesinizi Nasıl Tutarsınız?”da hem oyuncu hem de yönetmen kimliği üstlenen ünlü oyuncu Daltaban, “Nefesinizi Nasıl Tutarsınız?’ bir modernizm eleştirisi. Aslında bugünkü dünyaya başka bir açıdan bakış. Hepimizin yaşadığı, hepimizin ayaklarının altındaki zeminin sallandığı ve hiç de sağlam olmadığı üzerine giden bir bakış açısını anlatıyor. Oyunun içinde küçük bir rolüm var. Benim yönetmekten çok keyif aldığım bir oyun oldu” dedi.

“Sürekli kendini yenileyen, geliştiren bir müzik oldu”

Recep İvedik, Kötü Kedi Şerafettin gibi filmlerin müziklerini yapan ünlü müzisyen Oğuz Kaplangı “Nefesinizi Nasıl Tutarsınız?”ın müzik ve ses tasarımı görevini üstleniyor. Kaplangı, “Benim için bu oyun, film müziği gibi başladı ve öyle devam etti. Tek farkı bitmemesi. Her oyunda sahnede olduğum için müziğim de her oyunda farklılık gösterebiliyor. Sürekli kendini yenileyen, geliştiren ve o andaki dinamiklere göre değişen bir müzik ortaya çıkıyor” dedi. Ayrıca, ünlü müzisyen Kaplangı, oyun bittikten sonra “Nefesinizi Nasıl Tutarsınız?”ın soundtrack’ini yapabileceğinin de müjdesini verdi.

“Limon Limon Limon Limon Limon’ çok fantastik bir distopya öyküsü”

Oyuncu-yönetmen Murat Daltaban 5 Nisan’da DOTKANYONDA’da sergilenecek Sam Steiner’ın kaleme aldığı “Limon Limon Limon Limon Limon” isimli yeni tiyatro oyunuyla ilgiliyse “Öykü çok fantastik bir distopya. Devlet tarafından konuşma ve kelime kullanımı yasaklanıyor. Oyun, 140 kelimelik iletişimi ve totaliter bir yapının insanlar üzerindeki etkisi üzerine iki genç çiftin hikayesini anlatıyor” dedi.

“Uluslararası Edinburgh Festivali bizim için senenin en önemli zamanı”

Dünyanın en büyük tiyatro festivali olan Uluslararası Edinburgh Festivali’nde ilk kez bir Türk tiyatrosunun Türk yönetmen tarafından sahneleneceği “Gergedanlar” oyunuyla ilgili Daltaban, “10 senedir Edinbugh Festivali’ne gidiyoruz. Oyunlar izliyoruz, yazarlarla yönetmenlerle tanışıyoruz. Orası bizim için senenin en önemli zaman aralığı ve tiyatrocular için de en önemli mekan. İlk başta onlarla ufak tefek projeler yapmaya başladık. Sonradan iş, üçlü bir koprodüksiyona dönerek Türkiye’deki bir tiyatro kurumuyla Edinburgh’daki çok güçlü bir tiyatro kurumu ve Edinbugh Uluslararası Festivali’nin bir arada olduğu bir dünya projesi haline geldi” dedi.

“Gergedanlar, toplum – birey ilişkisini anlatıyor”

DOT oyuncuları Ece Dizdar ve Esin Alpogan’ın rol alacağı “Gergedenlar” oyununun yönetmenliğini üstlenen Murat Daltaban oyunla ilgili, “Gergedanlar’ küçük bir kasabada başlayan bir hikaye. Son derece normal hayatları olan bir kasaba insanlarının yavaş yavaş gergedana dönüşmesini anlatıyor. Toplum-birey ilişkisinde; bireyin nasıl köşeye sıkıştığı ve toplumun, totaliter yapının bireyi kendine nasıl köle ettiğini anlatan bir hikaye” dedi. Ayrıca Daltaban, festivalden sonra oyunu turnede sergileyebileceklerinin de müjdesini verdi.

Hafta içi her akşam 18.20’de yayınlanan 20 Dakika’nın tekrar bölümleri, ntvradyo.com.tr’de.

ETİKETLER