Ünlü şair Nazım Hikmet 113 yaşında

Ünlü Şair Nazım Hikmet, doğumunun 113. yılında çeşitli etkinlikler anılıyor. Ünlü şair için 1951 yılında ülkesine veda ettiği Tarabya rıhtımında denize karanfil atıldı.

Anadolu Ajansı 15.01.2015 - 18:22

Ünlü şair Nazım Hikmet 113 yaşında

Nazım Hikmet 113 yaşında!
 
Sarıyer Belediyesi ile Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen etkinlik için vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren Tarabya sahiline gelmeye başladı.

Etkinlik için kiralanan tekneye binen vatandaşlar, ellerindeki karanfilleri suya bıraktı.

Nazım Hikmet'in Türkiye'den ayrılışının da canlandırıldığı etkinlikte, Beyaz Martı adlı tekne içindekilerle bir süre yol aldı.

Teknede davetlilere hitap eden Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Nazım Hikmet'in şiirlerinden bazı dörtlükler okudu. Şairi özlemle andıklarını dile getiren Genç, yarının Nazım Hikmetleri için özgür bir dünya dileğinde bulundu.

Genç, "Tüm Sarıyer halkına ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu etkinliği büyük ustaya atfediyoruz" dedi.

Genç'in konuşmasının ardından tekne içinde Nazım Hikmet'in şiirleri ve ona atfedilen şarkılar seslendirildi. Genç'in yanı sıra Rutkay Aziz ve Tarık Akan da etkinliğe katıldı.

DİĞER ETKİNLİKLER

Nazım Hikmet'in doğum gününe ilişkin etkinlikler Maslak TIM Show Center'da devam edecek.

Belgesel gösterimi, kumpanya, şiir dinletilerinin yer alacağı etkinliklerde Hülya Aksular tarafından sahneye konulan Sibel Sürel'in dansıyla performans sahnelediği ve tenor Ali Murat Erengül'ün seslendirdiği Karıma Son Mektup dans gösterisi izleyiciyle buluşacak.

Sayfa Yükleniyor...