İlişkili Haberler

Bugün Nazım Hikmet’in 115’inci doğum günü. 15 Ocak 1902’de doğan ve 3 Haziran 1963’te hayata veda eden çağdaş Türk şiirinin en önemli isimlerinden biri olan Nazım Hikmet için bugün pek çok yerde anma etkinlikleri düzenleniyor.

Bugünkü ilk etkinlik, şairin Türkiye’den ayrıldığı son kara parçası olan Tarabya’da başlıyor. Sarıyer Belediyesi ile Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği etkinlik saat 13.00’te Tarabya Oteli’nin önünden denize karanfillerin bırakılmasıyla başlayacak ve ardından Boğaz’a açılacak tekneyle şairin şiirleri seslendirilecek.

ZÜLFÜ LİVANELİ VE KARDEŞ TÜRKÜLER AYNI SAHNEDE

Saat 18.00’de Maslak TİM Show Center’da düzelenecek devam etkinliğinde ise Nebil Özgentürk’ün ‘Nazım Hikmet’ belgeseli gösterilecek. Çello dinletisinin ardından Altan Erkekli ve Ebru Erkekli çifti Nazım Hikmet şiirleri okuyacak. Oyuncu Levent Ülgen, Nazım Hikmet’in Kuvayı Milliyet Destanı ve Memleketimden İnsan Manzaraları'nda yer alan ‘Kartallı Kazım’ ile performans sergileyecek. Etkinlikte, Nazım Hikmet Vakfı Başkanı Rutkay Aziz’in Nazım şiirleri eşliğinde Hülya Aksular Bale Atölyesi dans gösterisi yapacak. Gecenin finalinde Zülfü Livaneli, Kardeş Türküler’e eşlik edecek.

Bugün düzenlenecek bir başka etkinlik de saat 19.00’da Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde olacak. Şairin unutulmaz şiirlerine Grup Abra bir dinleti ile eşlik edecek. Etkinliğe katılım ücretsiz olacak.

ANKARA'DA DA ANILACAK

Bugün Ankara’da Çankaya Belediyesi tarafından da anma etkinliği yapılacak. Bu kapsamda Çağdaş Sanatlar Merkezi, Sema Moritz ‘Nazım Brecht Buluşması’ konserine ev sahipliği yapacak. Piyano ve çello eşliğinde gerçekleşecek konser, 15.00’te başlayacak ve ücretsiz olarak izlenebilecek.