NTV

Necip Fazıl'ın "Reis Bey"i gala yaptı

Anadolu Ajansı

Sanat

Türkiye'nin 1920'li yıllarından vefat tarihi olan 25 Mayıs 1983'e kadar, Türk fikir, aksiyon ve sanat hayatında önemli bir yere sahip olan, Sultanu'ş Şuara unvanına sahip Necip Fazıl Kısakürek'in, 1960'da kaleme aldığı "Reis Bey" adlı oyununun galası yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarınca Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde seyirciyle buluşan oyunu izlemeye gelenler arasında, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen ve Şehir Tiyatroları Müdürü Salih Efiloğlu da yer aldı.

Oyunun sonunda seyircileri selamlayan Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur, seyircilere teşekkür ederek, "Başta yönetmenimiz Şükrü Türen olmak üzere, bu arkadaki koca sanat ordusunu gönülden kutluyoruz." diye konuştu.

KONUSU

Reis Bey'i canlandıran başrol oyuncusu Selçuk Soğukçay da oyunda bir ağır ceza hakiminin verdiği yanlış idam kararının ardından yaşadığı vicdan azabının ele alındığını belirterek, "Hakimlikten emekli oluyor. Ondan sonra yaşadığı vicdan azabıyla hayatını devam ettiriyor. Tabii bu arada bir sürü olaylar geliyor başına. Oradaki insanlarla beraber oluyor. Düşmüş insanları tekrardan hayata kazandırmaya çalışıyor. Adalet ve vicdan arasındaki ilişkiyi vurguluyor. Yani adaletin de bir vicdanı olması gerektiğini vurguluyor." değerlendirmesinde bulundu.

Hilmi Zafer Şahin'in dramaturg olarak görev yaptığı oyunda, özgün müziği Deniz Noyan, sahne tasarımını Emrah Kürekçi, kostüm tasarımını Sebahat Çolakoğlu, görsel tasarımı Genco Demirer, ışık tasarımını Şükrü Türen, efekt tasarımını Kadir Arlı üstlendi.

Oyunda Soğukçay'ın yanı sıra Caner Bilginer, Murat Derya Kılıç, Rıdvan Çelebi, Ceysu Aygen, Lale Kabul, İskender Bağcılar, Yeliz Şatıroğlu, Fatma İnan, İbrahim Can, Sefa Turan, Melisa Demirhan, Çağatay Palabıyık, Ozan Akif Serman, Abdullah Topal, Özgür Dereli, Hakan Yavaş, Gökhan Eğilmezbaş, İbrahim Ulutaş, Tanju Girişken, Mazlum Kiper, Berrin Koper, Doğan Altınel ve Okan Karaca da rol aldı.

ETİKETLER