Netflix ile Satanistlerin kavgasına dostane çözüm

Satanistlerin Sabrina dizisindeki heykel yüzünden Netflix'e açtığı 50 milyon dolarlık dava, uzlaşmayla çözüldü. Öncelikle Netflix, keçi başlı şeytani Baphomet heykelinin itibarını iade edecek. Ödenecek tazminat miktarıysa açıklanmadı.

Haberler 23.11.2018 - 15:16

Netflix ile Satanistlerin kavgasına dostane çözüm

Satanistlerin kendi şeytan heykellerinin intihal edildiği iddiasıyla 'e açtıkları dava, tatlıya bağlandı. 

'Satanist Tapınak' isimli grup, dijital film-dizi platformu Netflix ile Warner Bros'a, kendi heykellerinin neredeyse aynısını bir dizide izin bile almaksızın kullandığı için 50 milyon doarlık tazminat talep etmişti.

CADI DİZİSİNİN ZALİM ŞEYTANI, SATANİSTLERİ KIZDIRDI

Sözkonusu dizi de The Chilling Adventures of Sabrina (Sabrina'nın Tüyler Ürpertici Maceraları).

Sputnik Türkiye’nin haberine göre, 'Davanın dostça yollardan hallediliğini açıklamaktan memnuniyetini' duyuran Satanist Tapınak, kendi alamet-i farikası Baphomet heykelinin benzersiz özelliklerinin, dizinin bundan sonra yayımlanacak bölümlerinde kabul edileceğini, bu bölümlerin halihazırda çekilmiş bulunduğunu belirtti.

SUSMA ANLAŞMASI

Uzlaşmayla varılan çözüm anlaşmasının geri kalan bölümlerinin sessiz kalma anlaşmasına tabi olduğu ifade edildi.

Satanist Tapınak'ın kurucusu Lucien Greaves, "Medyada abartılan bir telif hakkı davası da böylece bitti" diye tweetledi. 

"BİZİM ŞEYTAN SİZİN BİLDİĞİNİZ GİBİ DEĞİL"

Greaves, daha önce dava açma gerekçesinden, 'bu tür dini özdeşleşmelerin dizideki gibi babaerkil, yamyamlık kültleriyle bağlantılandırılması ve bunun normalleştirilmesi' diye söz etmişti. Satanist Tapınak lideri, "Bu Şeytan karşıtı kurguya o kadar gark olduk ki, pek çok insan böyle bir davayla uğraşmanın bile fuzuli olduğunu düşünüyor" demişti.

LAİK, ATEİST, HAYVANSEVER SATANİSTLER

ABD'de 2012'de kurulan grup 'kilise ile devlet işlerinin ayrılması' için çalışmalar yürüttüğünü söylüyor ve Şeytanı 'keyfi güç kullanımının karşıtı' olarak görüyor.

Doğaüstü bir şeytana inanmadığını vurgulayan grup, 'insanlar arasında iyilik, cömertlik ve empatiyi yaymak istediklerini' söylüyor. Grubun ülkede 15 resmi tapınağı var.

Sayfa Yükleniyor...