Nihan Kaya'dan yeni kitap: İyi Toplum Yoktur

Nihan Kaya, İyi Aile Yoktur’un devam kitabı olan İyi Toplum Yoktur ile yeniden okuyucu karşısında. Kitap; sünnet, nikah, düğün, kına gibi törenlerin bize anlatılandan çok başka amaçlara dayandığını öne sürüyor.

İyi Tolum Yoktur kapak.jpg

Nihan Kaya'nın yeni kitabı İyi Toplum Yoktur, İthaki Yayınları etiketiyle çıktı. Kaya, çok ses getiren kitabı İyi Aile Yoktur’dan sonra, hiç farkında olmadan topluma uygun hale getiriliş biçimlerimizi ve bu mekanizmanın hem toplumun hem de bireyin gerçekten var olabilmesini nasıl engellediğini anlatıyor.

İNANIŞLARI ALTÜST EDİYOR

İyi Aile Yoktur’un devam kitabı olan İyi Toplum Yoktur; sünnet, nikah, düğün, kına gibi törenlerin bize anlatılandan çok başka amaçlara dayandığını, her törenin aslında bir kurban etme töreni olduğunu savunurken, yine ezber bozuyor, doğru bildiğimiz inanışlarımızı altüst ediyor.

İnsanın en önemli aynası cinselliğidir. Aynı şekilde toplumlar da cinsiyet ve cinsellik üzerinden şekillenirler -nitekim, bu ikisi aslında aynı şeydir-. Toplumun, bireyleri kendi uzantısına dönüştürebilmesi için, kadınlık ve erkeklik algısı yaratılır, bu algı törenlerle pekiştirilir. Varlığından bir şekilde haberdar olduğumuz ve kanıksadığımız her tören, bizi topluma kurban eder ve toplumu da ölü, işlevsiz kılar.

Törenlere verdiğimiz anlam, kendimize verdiğimiz anlamı ve hayatımızın kontrolünün kimin elinde olduğunu belirlemektedir.

Sayfa Yükleniyor...